Zatiahnuté
10°
Bratislava
Romana, Roman
23.2.2024
656. deň na Ukrajine: Konflikt na Ukrajine sa v súčasnosti rieši na viacerých frontoch
Zdielať na

656. deň na Ukrajine: Konflikt na Ukrajine sa v súčasnosti rieši na viacerých frontoch

KYJEV / Kyjevom opäť otriasli ruské útoky. Tentoraz musela ukrajinská protivzdušná obrana zasahovať proti balistickým strelám. Konflikt na Ukrajine sa v súčasnosti rieši na viacerých frontoch - nielen v Bruseli, ale dokonca aj v Argentíne.

​Zelenskyj pricestoval do Washingtonu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj pricestoval v pondelok (11. 12.) do Washingtonu, kde má vystúpiť s prejavom v snahe podporiť schválenie nového balíka americkej pomoci, o ktorom už dlho rokuje tamojší Kongres. Zelenskyj do Washingtonu pricestoval na pozvanie amerického prezidenta Joea Bidena, s ktorým by sa mal stretnúť v utorok v Bielom dome. Ešte v pondelok by mal ukrajinský prezident vystúpiť na Univerzite národnej obrany (NDU) vo Washingtone, po úvodnom slove ministra obrany USA Lloyda Austina.

V utorok sa zase mal Zelenskyj stretnúť s Bidenom v Bielom dome a tiež s lídrami Kongresu, vrátane republikánskeho predsedu Snemovne reprezentantov Kongresu USA Mikea Johnsona a lídra demokratickej väčšiny Senátu Chucka Schumera. Schôdzka Zelenského s Johnsonom by mala prebehnúť v Kapitole.
Návšteva, ktorú Biely dom oznámil v nedeľu, je už Zelenského treťou vo Washingtone od začiatku vojny na Ukrajine. Naposledy pricestoval ukrajinský prezident do americkej metropoly v septembri. Jeho plánované utorňajšie stretnutie s Bidenom má "podčiarknuť neotrasiteľný záväzok Spojených štátov podporovať ľudí na Ukrajine pri ich obrane proti brutálnej ruskej invázii," uviedla v nedeľu tlačová tajomníčka Bieleho domu Karine Jean-Pierrová.

Zelenského návšteva prichádza v kritickom čase náročných rokovaní Kongresu o núdzovej pomoci Ukrajine. Kongres sa zatiaľ zjavne neblíži k dohode spájajúcej zmeny v imigračnej a hraničnej politike USA s balíkom pomoci pre Ukrajinu aj Izrael. Ak kongresmani odídu na vianočné a novoročné sviatky bez dosiahnutia spomínanej dohody, Biely dom bude musieť urobiť ťažké rozhodnutie o zásobovaní svojich bojujúcich spojencov - potenciálne aj na úkor vojenskej pripravenosti USA, uviedla stanica CNN.

​Takáč: Dovoz ukrajinských komodít je najväčšou témou na zasadnutí agroministrov

Slovensko na pondelňajšom zasadnutí Rady EÚ pre poľnohospodárstvo prednesie najmä tému dovozu ukrajinských agrokomodít do Európy. Uviedol to minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Richard Takáč (Smer-SD) pred zasadnutím ministrov. Takáč pripomenul, že je viacero prerokúvaných tém, napríklad aj otázka geneticky modifikovaných plodín, ktoré treba riešiť z pohľadu označovania a ochrany spotrebiteľov. Najsilnejšie však bude rezonovať otázka dovozu ukrajinských agrokomodít a možný vstup Ukrajiny do EÚ.

Podľa jeho slov treba poukázať aj na to, že po dvadsiatich rokoch v EÚ je Slovensko na úrovni 82 % priamych platieb pre poľnohospodárov v porovnaní so západnými krajinami a je potrebné túto nerovnosť riešiť a "zrovnoprávniť". "Najsilnejšia téma je dovoz ukrajinských komodít do Európy. Slovenská vláda schválila tento zákaz, lebo to našim poľnohospodárom spôsobuje veľký problém. Preto vyzveme Európsku komisiu, aby tieto veci riešila spoločne a nenechávala to na jednotlivých členoch EÚ," opísal situáciu Takáč.

Podporu pre Slovensko v tomto vidí napríklad zo strany krajín priamo susediacich s Ukrajinou - Bulharsko, Maďarsko, Poľsko a Rumunsko. "Poprosil som na dnes ministrov týchto členských štátov o stretnutie, budeme sa rozprávať o spoločných krokoch," oznámil Takáč. Pripomenul, že napríklad Rumunsko, ktoré pôvodne zaviedlo licencie pre dovoz ukrajinských výrobkov, na čo tlačila Európska komisia, od 1. januára tieto licencie ruší, lebo to nefunguje. "Máme podozrenie, že Európska komisia chce začať právne konanie voči Slovenskej republike. Chcem upozorniť, že my nechceme zakazovať, ale chceme, aby eurokomisia prišla s nejakým spoločným riešením," vysvetlil. Dodal, že poľnohospodárske komory z viacerých členských krajín hovoria, že ide o problém, hoci vlády týchto krajín to tak nevnímajú.

Podľa jeho slov nejde o snahy zamedziť tranzit ukrajinských komodít do tretích krajín, ale o snahu zabrániť, aby 80 percent týchto komodít zostávalo v krajinách EÚ. "Chceme pomáhať Ukrajine, ale nemôžeme sami seba likvidovať. O tomto treba hovoriť," odkázal Takáč.

​Zelenskyj: Rozhovor s Orbánom bol úprimný a týkal sa európskych záležitostí

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v noci na pondelok opísal rozhovor s maďarským premiérom Viktorom Orbánom ako "maximálne úprimný". Obaja lídri sa stretli v nedeľu v Buenos Aires pri príležitosti inaugurácie nového argentínskeho prezidenta Javiera Mileia. Informuje o tom TASR podľa správy agentúry Reuters. "(Rozhovor) bol maximálne úprimný - a samozrejme sa týkal našich európskych záležitostí," povedal Zelenskyj vo videoodkaze zverejnenom na sociálnej sieti.

Maďarský premiér "v súvislosti so vstupom Ukrajiny do Európskej únie signalizoval, že členské štáty EÚ o tejto otázke neustále diskutujú", uviedol po stretnutí Orbánov hovorca Bertalan Havasi. Video zverejnené na platforme YouTube zachytilo, ako sa Zelenskyj a Orbán rozprávajú asi 20 sekúnd v budove argentínskeho parlamentu. Rozhovor sa uskutočnil pred nadchádzajúcim summitom EÚ, kde sa bude rozhodovať o začatí prístupových rokovaní Ukrajiny do EÚ. Orbán viackrát povedal, že otvorenie prístupových rokovaní EÚ s Ukrajinou nateraz odmieta, pripomína Reuters.

​Švédsko poskytne Ukrajine pomoc v hodnote 130 miliónov dolárov

Švédsko poskytne Ukrajine vzhľadom na zimné mesiace balík pomoci v hodnote približne 130 miliónov dolárov, oznámil v pondelok švédsky premiér Ulf Kirstersson. TASR správu prevzala z agentúry DPA. Pomoc bude zameraná na zabezpečenie elektrickej energie, vykurovania a potravín, ako aj na výstavbu prístreškov v školách, povedal Kirstersson na tlačovej konferencii v Štokholme.

Švédsky premiér zdôraznil, že je dôležité, aby Európska únia a USA zabránili poklesu podpory Ukrajine. Je podľa neho "mimoriadne znepokojujúce", že dlhodobá podpora je v súčasnosti spochybňovaná.  

Súvisiace články

Najčítanejšie správy