Európske krajiny si rozdelia migrantov z lode Alan Kurdi

13.04.2019 12:58 Noviny.sk Zahraničie

Európske krajiny si rozdelia migrantov z lode Alan Kurdi

Archívna reportáž
embed kód
VALLETTA / Utečencov zo záchranárskej lode Alan Kurdi, ktorá pred desiatimi dňami zachránila v Stredozemnom mori 66 ľudí smerujúcich do Európy, si rozdelia štyri európske krajiny. Oznámili to maltské úrady, ktoré doteraz s Talianskom vytrvalo odmietali prijať ľoď.

Mnoho utečencov na lodi Alan Kurdi trpí pritom morskou chorobou. Krajinami, ktoré si rozdelia utečencov z lode, sú podľa Malty Nemecko, Francúzsko, Portugalsko a Luxembursko. Malta už k lodi Alan Kurdi vyslala svoje lode, ktorými prevezie utečencov na breh. Samotnej lodi však vo Vallette odmieta povoliť zakotviť, pretože podobne ako Taliansko nesúhlasí s jej činnosťou.

Z lode predtým evakuovali na breh len dve ženy, z ktorých jedna bola tehotná a dostala epileptický záchvat. Maltský premiér Joseph Muscat ešte v piatok vyhlasoval, že jeho krajina utečencov neprijme a loď Alan Kurdi posielal do Tuniska. Taliansky minister vnútra Matteo Salvini, známy odporca migrantov, ešte minulý týždeň ironicky poznamenal, že "loď má ísť do Hamburgu", čím narážal na fakt, že Nemecko v septembri 2015 počas vrcholiacej utečenckej krízy otvorilo migrantom dvere.

Loď Alan Kurdi nazvali po kurdskom chlapčekovi, ktorý sa v roku 2015 ako trojročný utopil v mori, keď spolu s rodinou utiekli zo Sýrie. Fotka jeho malého nehybného telíčka spustila vlnu sympatií s osudmi migrantov. Odvtedy sa však nálada v Európe otočila proti pomoci utečencom.

Migranti uverili falošným správam o organizovanom prechode cez hranice. Malo to svoje následky, viac v reportáži tu:

Zdroj: noviny.sk/sita

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

20:35 Domov slečny Peregrinovej pre neobyčajné deti
23:15 Nájomný vrah
01:00 Pravek útočí
20:10 Kráčajúca skala
22:00 Rozvod po francúzsky
00:30 SVET POD HLAVOU
20:10 Bez druhej šance
21:25 Bez druhej šance
22:40 C.S.I.: Kriminálka New York IV.
21:20 Bobove dobrodružstvá na pláži
21:35 Sam a Max
22:00 Jahôdka a jej kamaráti II.
20:15 Fakjů pane učiteli 2
22:15 Reportér
00:15 Zoolander No. 2