Európske krajiny si rozdelia migrantov z lode Alan Kurdi

13.04.2019 12:58 Noviny.sk Zahraničie

Európske krajiny si rozdelia migrantov z lode Alan Kurdi

Archívna reportáž
embed kód
VALLETTA / Utečencov zo záchranárskej lode Alan Kurdi, ktorá pred desiatimi dňami zachránila v Stredozemnom mori 66 ľudí smerujúcich do Európy, si rozdelia štyri európske krajiny. Oznámili to maltské úrady, ktoré doteraz s Talianskom vytrvalo odmietali prijať ľoď.

Mnoho utečencov na lodi Alan Kurdi trpí pritom morskou chorobou. Krajinami, ktoré si rozdelia utečencov z lode, sú podľa Malty Nemecko, Francúzsko, Portugalsko a Luxembursko. Malta už k lodi Alan Kurdi vyslala svoje lode, ktorými prevezie utečencov na breh. Samotnej lodi však vo Vallette odmieta povoliť zakotviť, pretože podobne ako Taliansko nesúhlasí s jej činnosťou.

Z lode predtým evakuovali na breh len dve ženy, z ktorých jedna bola tehotná a dostala epileptický záchvat. Maltský premiér Joseph Muscat ešte v piatok vyhlasoval, že jeho krajina utečencov neprijme a loď Alan Kurdi posielal do Tuniska. Taliansky minister vnútra Matteo Salvini, známy odporca migrantov, ešte minulý týždeň ironicky poznamenal, že "loď má ísť do Hamburgu", čím narážal na fakt, že Nemecko v septembri 2015 počas vrcholiacej utečenckej krízy otvorilo migrantom dvere.

Loď Alan Kurdi nazvali po kurdskom chlapčekovi, ktorý sa v roku 2015 ako trojročný utopil v mori, keď spolu s rodinou utiekli zo Sýrie. Fotka jeho malého nehybného telíčka spustila vlnu sympatií s osudmi migrantov. Odvtedy sa však nálada v Európe otočila proti pomoci utečencom.

Migranti uverili falošným správam o organizovanom prechode cez hranice. Malo to svoje následky, viac v reportáži tu:

Zdroj: noviny.sk/sita

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:40 Krimi
06:15 RANNÉ NOVINY
08:35 Súdna sieň
05:40 Súdna sieň
06:45 Súdna sieň
08:10 Profesionáli III.
05:35 Panelák
06:25 Profesionáli III.
07:05 Hoď svišťom II.
05:10 Ferdo Mravec
05:35 Jahôdka a jej kamaráti I.
06:00 Marvin, stepujúci koník II.
06:40 Mámy na nože
08:20 Kouzlo polibku
09:55 Dům snů