Prezident Andrej Kiska navštívil New York, podpísal klimatickú dohodu

22.04.2016 20:13 Noviny.sk Zahraničie

Prezident Andrej Kiska navštívil New York, podpísal klimatickú dohodu

NEW YORK / Prezident Andrej Kiska v piatok v New Yorku podpísal Parížsku klimatickú dohodu. Nový medzinárodný dohovor o klíme predstavuje pokrok v rokovaniach v procese prechodu ľudstva k nízkouhlíkovému rozvoju.

Nový medzinárodný dohovor má za cieľ obmedziť rast globálnej teploty do konca storočia na maximálne 2  stupne Celzia. 

Parížska klimatická dohoda bude po podpise prezidentom predložená vláde Slovenskej republiky s návrhom na jej ratifikáciu. V delegácii prezidenta Kisku v New Yorku bol minister životného prostredia László Solymos.

Historický míľnik

Kiska počas plenárneho zasadnutia za prítomnosti generálneho tajomníka OSN Pan Ki-muna a hláv štátov nazval Parížsku dohodu historickým míľnikom.

"Svet dostal novú nádej. Podpisom dohody potvrdzujeme naše odhodlanie spoločne konať. Ďalším krokom by mala byť rýchla ratifikácia dohody. Nesmieme strácať čas, pretože nás čaká veľa práce," povedal Kiska s tým, že implementácia dohody nebude jednoduchá, pretože podmienky a kapacity jednotlivých krajín sa líšia. "Najzraniteľnejšie štáty by mali dostať pomoc," vyhlásila hlava štátu.

Prezident v tejto súvislosti pripomenul aj blížiace sa predsedníctvo Slovenskej republiky v Rade Európskej únie, ktorého úlohou bude aj úsilie o čo najrýchlejšiu implementáciu dohody. "Zníženie emisií CO2 nie je vecou voľby. Vieme, že naša produkcia i spotreba musí byť viac udržateľná, viac energeticky efektívna. Pozrime sa bližšie na enormné možnosti technológií a inovácií," dodal prezident.

Zníženie emisií

Kiska tiež pripomenul záväzok Slovenska ako členského štátu Európskej únie znížiť do roku 2030 emisie o 40 percent v porovnaní s rokom 1990. "Na ceste za splnením tohto spoločného cieľa dosiahlo Slovensko zatiaľ dobré výsledky, pričom si udržalo silný ekonomický rast, založený na konkurencieschopnom prostredí a exportne orientovanej ekonomike," myslí si Kiska.

Záväzok ale podľa prezidenta splníme len vtedy, ak budeme spolupracovať aj naprieč podnikateľským sektorom a občianskou spoločnosťou. "Široká a otvorená diskusia s verejnosťou je veľmi dôležitá," uzavrel.

Kiska podporil aj Deň narcisov, pozrite si reportáž:

Zdroj: noviny.sk, SITA

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

15:55 Súdna sieň
17:25 Noviny
17:50 Bez servítky
16:25 Moja mama varí lepšie ako tvoja
17:30 Kosti IV.
18:30 Kosti IV.
15:55 Stratené duše II.
17:00 Záchranári
17:50 Súdna sieň
16:05 Jahôdka a jej kamaráti I.
16:35 Macko Uško
16:45 Nezvyčajná cesta Nilsa Holgerssona
14:35 Běž, chlapče, běž
16:35 Henry ze zkumavky
18:20 Pozdravy ze spermabanky