Kiska: Deň narcisov je najmä o spolupatričnosti s chorými

Kiska: Deň narcisov je najmä o spolupatričnosti s chorými

SLOVENSKO / Prijatím u prezidenta Andreja Kisku predstavitelia Ligy proti rakovine slávnostne odštartovali jubilejný 20. ročník celoslovenskej finančnej zbierky na podporu onkologických pacientov a ich rodín Deň narcisov.

"Toto vzácne pozvanie považujeme za otvorenie tradičného dňa narcisov. Sme radi, že s pomocou širokej verejnosti sa Slovensko zaradilo do celosvetového programu kontroly rakoviny," povedala v Prezidentskom paláci prezidentka ligy Eva Siracká. Kiska v príhovore vyzdvihol dôležitosť tohto podujatia, ktoré je už podľa neho zžité so Slovenskom.

"Dvadsať rokov, viac ako desať miliónov eur, niekoľko stotisíc dobrovoľníkov a obrovské množstvo pomoci chorým či v prevencii," povedal. Kiska v tejto súvislosti spomenul problémy slovenského zdravotníctva a ich nedostatočné riešenie a znovu zdôraznil, že zdravotníctvo musí byť prioritou slovenskej vlády.

Každý tretí

Spomenul tiež štatistiku, podľa ktorej na rakovinu ochorie každý tretí človek a každý štvrtý na toto ochorenie aj zomrie. Práve preto je podľa neho Deň narcisov dôležitý, lebo nejde len o finančnú pomoc, ale najmä o prejav spolupatričnosti s onkologickými pacientmi. "Dúfam, že ten narcis bude dnes svietiť po celom Slovensku, aby každý jeden chorý vedel, že v tom boji nie je sám a že na neho myslíme," vyhlásil prezident.

Dobrovoľníci v zelených tričkách dnes zaplnili ulice väčšiny slovenských miest. Budú vyberať príspevky a odmeňovať darcov odznakmi v podobe žltých narcisov, ktoré symbolizujú nádej a spolupatričnosť s tými, ktorí bojujú s rakovinou.

Vyše 835 000 eur

Financie vyzbierané v Deň narcisov prerozdeľuje liga do projektov, ktorými priamo poskytuje služby a pomáha tým, ktorí bojujú s rakovinou. Nemocnice, hospice, občianske združenia či neziskové organizácie môžu financie pridelené zo zbierky použiť napríklad na bezplatné rehabilitačné pobyty, finančné zabezpečenie táborov pre detských onkologických pacientov, služby psychológov a psychoterapeutov po celom Slovensku, na jednorazovú finančnú pomoc pre onkologických pacientov v hmotnej núdzi. Minulý rok sa počas Dňa narcisov vyzbieralo vyše 835 000 eur.

Téme sa venuje redaktorka Martina Karasová:

Zdroj: noviny.sk/SITA

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

TV Program

10:55 Policajti v akcii
12:00 Noviny o 12:00
12:30 Top Star
11:10 Majstri aukcií I.
11:55 Profesionáli VIII.
12:55 Naši I.
10:10 Panelák IX.
11:35 Nákupné maniačky
13:05 Záchranári
11:15 Arthur a Minimojovia
11:40 Matematické príšerky II.
12:05 Bolek a Lolek na prázdninách
10:45 Černobyl
12:55 Srdce na správném místě
14:35 Šachový princ