Letušky Air France odmietli nosiť hidžáb, bojujú za slobodu

09.04.2016 11:38 Noviny.sk Zahraničie
Letušky Air France odmietli nosiť hidžáb, bojujú za slobodu Zdroj: SITA
PARÍŽ, TEHERÁN / Palubný personál francúzskej leteckej spoločnosti Air France vyhral spor o obsadzovaní letov do Teheránu. Ako uviedla stanica BBC, mnohých letuškám sa nepáčilo, že im zamestnávateľ interným pokynom oznámil, že si pred vystúpením v Teheráne budú musieť zahaliť hlavu hidžábom.

Francúzske aerolínie ustúpili a umožnia letuškám, aby službu do Iránu odmietli a nechali sa preradiť na let do inej krajiny. Air France obnovuje v apríli lety do Iránu po osemročnej pauze, umožnila to nová dohoda o iránskom jadrovom programe.

Neochota letušiek podriaďovať sa povinnosti nosiť hidžáb, ako to Irán od žien vyžaduje, vyvolal novú aktivitu iránskej skupiny My Stealthy Freedom. Vznikla pôvodne ako kampaň, v ktorej boli Íránky povzbudené, aby zasielali svoje fotografie s odhalenou hlavou a snažili sa tak propagovať túžbu po slobode v odievaní.

Sloboda

Teraz skupina navyše žiada tiež turistky, aby sa v Iráne fotografovali bez hidžábu a zasielali svoje fotografie na publikovanie na internete. Mnohé tak robia a k fotografiám pripájajú odkazy Íránkám.

"Vaša vláda sa snaží umlčovať vás v mene boha, ale vy máte čo povedať," napísala jedna. "Je škoda, že nielen pre tento úžasný národ, ale aj pre turistov ako som ja je hidžáb povinný. Vadí mi, že sa nemôžu slobodne vyjadriť," píše druhá.

Pocit otroctva

Ďalšie k fotografii, na ktorej je prostovlasá, napísala: "Irán je krásny a Iránci sú úžasní. Sú veľmi pohostinní a majú silnú túžbu po slobode a mieri. Povinnosť zahaliť sa do hidžábu vyvoláva pocit otroctva. Necítila som sa slobodná a tým, čím som, čo je hrozné. Pre mňa to bolo len 22 dní života, ale vy to musíte nosiť stále."

Zakladateľka hnutia My Stealthy Freedom Masih Alínedžádová oznámila, že všetky cudzinky, ktorých fotografie sú na internete, už z Iránu odišli.

Zdroj: noviny.sk, čtk

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

20:35 NOVÝ ŽIVOT
21:45 NA HRANE
22:30 Sedem
20:25 Thor
22:55 Nečakaný útok
00:55 Letecké katastrofy XVI.
20:10 Dr. Harrow
21:10 Dr. House IV.
22:10 C.S.I.: Kriminálka Miami IV.
20:35 Bob a Bobek králiky z klobúka
20:45 Volám sa Caillou V.
21:05 Okido II.
20:15 Dopis na rozloučenou
21:55 Rodiče na tahu
23:40 Pojď se mnou