Viacerí utečenci, ktorí prišli do Nemecka, sú sklamaní. Očakávali viac

Viacerí utečenci, ktorí prišli do Nemecka, sú sklamaní. Očakávali viac

BERLÍN / Postoj Angely Merkel k utečencom rozdelil Nemecko. Objavuje sa agresívny odpor v podaní neonacistov, ale aj pre obyčajných Nemcov je typické sklamanie, ktoré prišlo po silvestrovských oslavách v Kolíne nad Rýnom. Reportér Rasťo Striško videl v uliciach mesta neonacistov, ale hovoril aj s migrantmi, ktorí v Nemecku hľadaný raj na zemi nenašli.

Incident sa stal po tom, ako hliadky poriadkovej polície zadržali vodcu 6-člennej skupiny chlapov s dvoma ženami. Muž sa pred objektívom kamery schovával za policajnú dodávku. Žena okamžite napadla jedného z okoloidúcich cudzincov. Polícia preto všetkých zaistila.

Hnutie Pegida

Pre zradikalizovaných Nemcov sú najväčšími nepriateľmi prisťahovalci či príslušníci etnických menšín. V súvislosti s utečeneckou krízou sa zúčastňujú najmä na protestoch nemeckej Pegidy.

Podľa Angely Merkel ide o hnutie podnecujúce násilnosti a xenofóbiu, ktoré masovo demoštruuje proti islamizácii Nemecka.

Očakávania

Podľa Nemcov, ktorí žijú v menších mestách, utečenci žijú relatívne pokojne.

Jedným z tých, ktorí po príchode do Nemecka zrejme reprezentuje problém štátneho systému, je mladý Sýrčan Mohamed. Od septembra je v krajine, ktorá mu poskytla útočisko, no nie je spokojný. Ako tvrdí, očakával viac, ako len bývanie v telocvični so stovkou jeho krajanov.

"Každý deň jedno a to isté jedlo. Žijeme v basketbalovej hale, ktorá je špinavá," hovorí Mohamed.

Málo peňazí

Počas rozhovoru s reportérom Rasťom Striškom bol mladík opitý. Na otázku, prečo pije, keď je veriaci moslim, odpovedal, že pre sklamanie, že očakával od Nemecka oveľa viac.

"Takto vnímam slobodu, ale som nahnevaný. Nič tu nemám, dostanem len 188 eur. Povedz mi, tvojim deťom by stačilo 188 eur na prežitie? Nestarajú sa o nás," rozprával.

Väčšina tých, ktorí prišli ešte minulý rok, sa doteraz nenaučili nemecky, a preto si nemôžu nájsť prácu. To je dôvod, prečo sú odkázaní na miestny sociálny systém. 

Rôzne tváre jedného Nemecka, pozrite si reportáž:

Zdroj: noviny.sk

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

06:55 Krimi
07:25 Noviny TV JOJ
08:15 Labková patrola III.
07:15 Kutyil s.r.o.
08:20 Miláčikovo
09:20 Na chalupe
06:55 Rodinné záležitosti
08:30 Prvé oddelenie
08:55 Prvé oddelenie
06:55 Matematické príšerky I.
07:20 Krtko
07:55 Malí fidlikanti
05:40 Mrkáček Bill
07:25 Tom Sawyer
09:25 Kincsem