Europoslanci v tureckých táboroch: Utečenci vidia v Európe svoju budúcnosť

Europoslanci v tureckých táboroch: Utečenci vidia v Európe svoju budúcnosť

BRUSEL/ANKARA / Europoslanci osobne navštívili utečenecké tábory v Turecku. Na vlastné oči sa presvedčili, ako to tam vyzerá. Tamojší obyvatelia tvrdia, že sa chcú vrátiť do Sýrie. A Brusel vyzýva Turkov, aby migrantov viac motivovali zostať na ich území.

Turecko už prijalo 2,5 milióna utečencov. Z vlastných peňazí dalo 7 miliárd eur, aby vybudovalo tábory. Fungujú v nich školy, obchody a niektorí dokonca pracujú. Tým, ktorí si zamestnanie nenašli alebo pracovať nemôžu, štát prispieva na stravu 25 eurami mesačne.

"Utečenci jednoznačne hovoria, chcú ísť domov. Nechcú ostať a ani si neplánujú nájsť nový domov v Európe. Len musia sa dočkať kým v Sýrii bude znova poriadok a mier," hovorí europoslanec Józsej Nagy.

Málo práce

Práce je ale málo. Ženy napríklad vyšívajú, kým sú ich deti v provizórnych škôlkach. Europoslanci, ktorí Turecko navštívili, sa utečencov pýtali, prečo chcú tieto tábory opustiť.

Zdroj: SITA

"Pokiaľ rodina nevidí budúcnosť svojich detí, vyberú sa ďalej na západ. V Turecku žije vyše 100 000 školopovinných detí," vysvetľuje Nagy.

Ultimátum Grécku

Z Turecka sa migranti presúvajú priamo do Grécka, odkiaľ pokračujú ďalej do Európy. Brusel dal preto Aténam ultimátum. Do mesiaca musia masové príchody utečencov zastaviť.

"Z toho veľmi úbohého čísla 8 percent registrovaných migrantov z jesene minulého roka sme sa dostali až na 78 percent," hovorí hovorca Zastupiteľstva Európskej komisie na Slovensku Andrej Králik.

Zatváranie hraníc

Podľa Komisie je to ale stále málo. Nielenže treba všetkých registrovať, ale aj tých, ktorí sú už v Turecku viac motivovať, aby tam zostali.

"Podarilo sa dosiahnuť, že Turecko umožnilo utečencom zo Sýrie vstúpiť na turecký pracovný trh. Ak sa nám podarí ešte eliminovať turecké prevádzačské skupiny, tak s príchodom jari nebudeme mať masívny príliv utečencov," hovorí europoslankyňa Monika Smolková.

Ak sa situácia v Grécku do mesiaca nezmení, nič nebude brániť tomu, aby si jednotlivé členské krajiny dočasne zatvárali svoje hranice v Únii.

Europoslanci navštívili utečenecké tábory v Turecku, pozrite si reportáž:

Zdroj: noviny.sk

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:40 Krimi
06:15 Ranné noviny
08:35 Bez servítky
05:05 Súdna sieň
05:55 Súdna sieň
07:15 Moja mama varí lepšie ako tvoja
05:05 Nákupné maniačky
05:50 Policajti v akcii
06:50 Prvé oddelenie
05:00 Zabi nudu!
05:10 Tashiho svet
05:25 Pat a Mat
06:35 Mámy na nože
08:15 Rodinka
09:55 Věř mi