Jasno
27°
Bratislava
Edita
26.9.2023
Reportér TV JOJ Rasťo Striško sprevádzal rodinu utečencov až do Nemecka
Zdielať na

Reportér TV JOJ Rasťo Striško sprevádzal rodinu utečencov až do Nemecka

DORTMUND / Sýrska skupina utečencov, ktorých na ceste do Európy doprevádzal Rasťo Striško s kolegom Tomášom Szabom, už čakajú na azylový proces v Nemecku. Medzi nimi aj 20-ročný Sýrčan Fausi so ženou a štyrmi deťmi, ktorí pricestovali do Dortmundu. Na hraniciach s Holandskom sa však stalo niečo, s čím nikto nerátal.

Nemecký Dortmund má takmer 600-tisíc obyvateľov. Cez Balkán práve sem prúdia tisíce utečencov v nádeji, že tu nájdu miesto pre pokojný a bezpečný život. To, že toto západonemecké mesto láka utečencov nielen zo Sýrie a Iraku, má svoje opodstatnenie.

V tomto veľkomeste je takmer 8 percent moslimov. Silná miestna moslimská komunita má k dispozícii hneď niekoľko mešít. V Dortmunde je jedna z najvyšších mier nezamestnanosti v Nemecku.

Utečenecký kemp

Dvadsaťročný Sýrčan Fausi s mamou vystúpili z vlaku na miestnej vlakovej stanici priamo v centre mesta. Ale nezostávajú tu. Fausi tvrdí, že smerujú do utečeneckého kempu, ktorý je približne 4 kilometre vzdialený od Dortmundu.

"To je plán dievčat. Či sa tam podarí registrovať aj mne, to ešte neviem," uviedol mladý Sýrčan. O pár hodí neskôr ich tam reportér TV JOJ Rasťo Striško už nenájde a dozvedá sa, že deti s mamou po registrácii previezli na iné miesto - práve tam, kde našli svojich príbuzných. V utečeneckom kempe nie je ani Fausi. 

Skončili na polícii

Približne po hodine sa mladý Sýrčan ozve telefonicky reportérovi Rasťovi Striškovi. Fausi sa dostal do utečeneckého kempu v malom nemeckom meste Kleve, ktoré je vzdialené asi dve hodiny od Dortmundu. Sýrčanovi v Dortmunde povedali, že registrácia utečenca môže trvať mesiace. V Kleve ju však dostane skôr, preto sa presunul až sem.

"Moja nová cesta začína tu v Nemecku. Ďakujem vám a veľa šťastia," povedal na rozlúčku Fausi. Takto sa končí cesta s utečencami, ktorých reportér Rasťo Striško sledoval až zo Sýrie. Keď reportéri nakrútili posledný rozhovor s mladým Sýrčanom, pozvali ho na večeru. V noci, cestou do utečeneckého tábora, ktorý je vybudovaný v školskej telocvični, ich ale zastavila policajná hliadka.

Po spätnej ceste do Fausiho kempu štáb TV JOJ zastavuje nemecká polícia. Rasťo Striško, Tomáš Szabo a Fausi skončia na policajnej stanici. Vystrašený Sýrčan mal šťastie, že mal pri sebe pas. Pri výsluchu polícia preverovala, či medzi nimi nie sú pašeráci ľudí.

Neistý osud

K takýmto situáciám dochádza v Nemecku bežne. Dôvodom je to, že nemecká polícia neregistruje utečencov okamžite po prekročení rakúsko- nemeckých hraníc. Sýrčana odviezli do utečenecké tábora policajti na služobnom aute. Jeho oficiálnu registráciu robí nemecká polícia len zhodou okolností neštandardne v noci.

Sýrčanom, ktorých sme sledovali z Grécka do západnej Európy, ich cesta trvala presne 7 dní. Všetci sa rozhodli, že ostanú žiť v Nemecku. Obrovské množstvo utečencov svoj neistý osud má stále pred sebou. Napríklad chudobní Afgánci, ktorí na svojej ceste za lepším životom ostali bez peňazí v špinavých uliciach v Aténach.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy