Jasno
27°
Bratislava
Edita
26.9.2023
Chaos v nemeckom pohraničí. Stovky utečencov previezli na zvláštne miesto
Zdielať na

Chaos v nemeckom pohraničí. Stovky utečencov previezli na zvláštne miesto

VIEDEŇ/BERLÍN / Nemecké imigračné orgány spôsobili chaos pri prevoze asi 600 utečencov, ktorí prišli z Rakúska do Nemecka vlakom. Následne ich previezli na zvlášte miesto vo vnútrozemí, pripomínajúce vojenskú základňu. Bola medzi nimi aj skupina, ktorú sprevádza z Grécka reportér TV JOJ Rasťo Striško s kolegom Tomášom Szabóom.

Dvadsaťročný Sýrčan Fausi, žena a deti nastúpili do autobusu na rakúsko-maďarskej hranici. O niekoľko hodín sa už ocitli pri nemeckých hraniciach.

Vystúpili pri centre rakúskeho Červeného kríža, prešli lekárskou kontrolou. Kto potreboval, dostal záznam o zdravotnom stave. Nemci to totiž od utečencov budú vyžadovať.

"Máme tu lekársku izbu. Ak potrebujú lekára, zariadime to," hovorí lekár rakúskeho Červeného kríža Josef Hamedinger.

Strach z polície

Fausi v centre nezostal. Štáb TV JOJ sa s ním, podľa dohody, stretáva v meste Linz. Miestna vlaková stanica je plná utečencov. Rozpoznať je ich ale ťažko, tvária sa nenápadne. Stanicu totiž strážia rakúski policajti. "Počuli sme, že tu utečencov odchytávajú policajti a nevieme prečo," hovorí Fausi.

Fausi sa obával zbytočne. Rakúšania zoskupovali len nezaregistrovaných utečencov, ktorých pravdepodobne zachytili z prichádzajúcich vlakoch z Viedne a tých, ktorí ešte neprešli lekárskou kontrolou.

Do neznáma

Vlak smerujúci k nemeckému mestu Passau je plný ľudí. O pár hodín sa už Fausi so ženou a deťmi nachádza v jednom z pristavených autobusov. "V Passau nás vyviedli policajti z vlaku. Vonku v stane zoskupili Sýrčanov s Iračanmi a dali nás do autobusov. Nevieme, kam ideme," hovorí Fausi. 

Zmätočná je aj cesta autobusov, ktoré štáb TV JOJ sleduje. Po troch hodinách prichádzame na tmavé miesto pripomínajúce vojenskú základňu.

Civilná ochranka s označením nemeckého Červeného kríža ale reportérov posiela preč. "Tu nebudete nakrúcať nič," hovorí jeden z ochrankárov. 

"Je to zvláštne. Kohokoľvek sa spýtame, kde sme, každý povie, že máme čakať," opisuje Fausi.

Veľký chaos

Situácia sa na mieste zmenila na veľký chaos. Sbskári reportérom zakázali nakrúcať, policajti to následne dovolili. O chvíľu prišli taxíky, ktoré začali odvážať ľudí, kam chceli. 

V chaose odchádza taxíkom aj sýrska skupina s Fausim. Noc prečkávajú na neďalekej stanici. Čas si krátia napríklad aj sledovaním už odvysielaných reportáží o ich ceste.

Ráno už nastupujú na vlak smerom do vysnívaného Dortmundu. Tamojšia vlaková stanica je plná cudzincov. Spoznať ale medzi nimi utečenca, je takmer nemožné.

Štáb TV JOJ už Fausiho nevidel, no je pravdepodobné, že sa v najbližších hodinách prihlási na miestnej policajnej stanici a požiada o štatút utečenca.

Pozrite si reportáž:

Súvisiace články

Najčítanejšie správy