Zatiahnuté
Bratislava
Bibiána
2.12.2023
Cez diery v plote do Európy. Z Grécka prichádzajú tisíce utečencov
Zdielať na

Cez diery v plote do Európy. Z Grécka prichádzajú tisíce utečencov

ATÉNY/SKOPJE / Macedónsko utečencom prichádzajúcim z Grécka nebráni vstúpiť do krajiny, ľudia prekračujú hranice pešo, cez diery v plote. Do Grécka sa touto časťou balkánskej utečeneckej cesty dostali aj reportéri TV JOJ Rasťo Striško a Tomáš Szabó.

Utečenecká trasa cez Balkán nevedie cez legálnu macedónsku hranicu, ale obchádza ju 15 kilometrov pozdĺž železničnej trate.

Grécko-macedónske hranice sú pre migrantov, ktorí prichádzajú smerom na Srbsko ďalej do západnej Európy otvorené. Ilegálny priechod 24 hodín denne stráži macedónska polícia, na druhej strane grécka štátna polícia.

Každý deň tade prejde minimálne 1500 utečencov.

Vojaci ju strážia dokonale. "Ako ste sa sem dostali? Ukážte doklady. Nie ste utečenci, nesmiete takto prekročiť hranicu," bránia vojaci štábu TV JOJ.

Prichádzajú ďalší

K miestu, do ktorého smerujú utečenci po vylodení sa na gréckych ostrovoch, sa ale reportérom predsa podarí dostať.

Styridsať metrov od diery v plote na gréckej strane je nový tranzitný kemp Idomeni. Asi štvorhektárový areál riadi Luca Gvanziroli. Tvrdí, že za posledných desať dní tadiaľto prešlo do Macedónska 60 tisíc ľudí bez humanitárnej pomoci.

"Zriadili sme toto miesto pred dvomi týždňami. Majú tu zázemie. Zdržia sa tu 40 minút a idú ďalej. Tisíc ľudí odíde a vzápätí príde," hovorí. 

Jeho slová sa okamžite napĺňajú. Plný autobus prišiel do Idomeni z Atén. Priviezol sa s nimi aj 20 ročný Nero zo Sýrie - tanečník, ktorý pre vojnu už prišiel o otca. "Študujem psychológiu, ale doma sa to už nedá. Som profesionálny breakdancer, cestujem sám," prezrádza.

Do Európy

Na svitaní už ďalšie taxíky a autobusy priviezli ďalšie stovky mužov, žien a detí. Aj oni do Macedónska kráčajú v daždivom ráne k neďalekej autobusovej a vlakovej stanici cez ilegálnu hranicu.

Pozrite si reportáž z grécko-macedónskej hranice:

Súvisiace články

Najčítanejšie správy