Chceme len normálny život, odkazujú migranti bojazlivým Európanom

Chceme len normálny život, odkazujú migranti bojazlivým Európanom

BRATISLAVA/RÖZSKE / Utečenecká kríza rozdelila Európu na dva tábory. Maďari cvičia armádu, Nemci niektorých utečencov neprijímajú. Reportér Novín Rasťo Striško sa s utečencami rozprával o obavách, ktoré z nich majú obyvatelia Európy.

Dostať sa do utečeneckého tábora je komplikovaný proces, ktorý trvá niekoľko dní. Utečenci potrebujú špeciálne povolenie. Pred tým ich ale policajti ešte rozdelia do skupín. Podľa toho z akej sú krajiny, matky s deťmi sú v špeciálnej skupine.

Tlmočník a úradníci

Každý príchod autobusu sprevádza tlmočník a imigrační úradníci. Niektorí migranti klamú úradníkov pre svoj vek. "Počula som, že niektorí ľudia z Afganistanu alebo Iraku po príchode do Európy tvrdia, že sú zo Sýrie. Neviem, prečo to robia," hovorí utečenkyňa zo Sýrie Judi. Migranti klamú pre zvýšenie šance na azyl. 

Technický inžinier Abou už počul o obavách Európanov. Tí majú strach, že medzi utečencami môžu byť aj radikáli z Islamského štátu. Sám verí, že tomu tak nie je. "Dúfam, že medzi nami sú len ľudia idúci za lepším životom tak ako ja," hovorí Abou.

Normálny život

Názor na obavy Európanov majú aj dvaja otcovia rodín, ktorí sú aktuálne ubytovaní v nestráženom tábore na srbskej strane. "Každý deň sme s deťmi zažívali v Sýrii bomby a smrť. Chceme tu začať normálne žiť, nič viac," ubezpečuje Ahmed.

Pozrite si reportáž Rasťa Striška z Röszke:

Zdroj: noviny.sk

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

06:15 Ranné noviny
08:35 Bez servítky
09:50 Policajti v akcii
06:05 Moja mama varí lepšie ako tvoja
07:20 Moja mama varí lepšie ako tvoja
08:10 Pošli ďalej
06:50 Prvé oddelenie II.
07:15 Prvé oddelenie II.
07:55 Záchranári
06:50 Mach a Šebestová na cestách
07:00 Rybičky Flip a Flap
07:05 Matematické príšerky II.
06:45 Zrodila se Astrid
08:55 Psí veličenstvo
10:30 Tom Sawyer