Švédsko zvažuje pripojenie k NATO, pre hrozbu zo strany Ruska

03.09.2015 10:44 Noviny.sk Zahraničie

Švédsko zvažuje pripojenie k NATO, pre hrozbu zo strany Ruska

ŠTOKHOLM / Dvestoročná švédska vojenská neutralita sa otriasa v základoch. Dôvodom je hrozba zo strany Ruska. Po ochladení vzťahov Ruska a Západu a zvyšujúcej sa prítomnosti ruských vojenských síl v oblasti Baltského mora, sa každý tretí Švéd vyjadril za pripojenie kráľovstva k NATO.

Švédske sily sa od roku 1990 zúčastňovali na mierových i vojenských cvičeniach, ale aj na niektorých misiách pod vedením NATO.

Strach z povstania Ruska v bývalých sovietskych republikách i čoraz častejšia prítomnosť kremeľských vzdušných a námorných síl v Pobaltí spôsobili ochladenie vzťahov medzi Ruskom a Západom.

Odkedy Kremeľ v marci 2014 anektoval Krym, vo Švédsku sa začalo hovoriť o pripojení k NATO. Za pripojenie k aliancii je jeden z troch Švédov.

"Myslím, že kombinácia ruskej hrozby a neschopnosti ozbrojených síl plniť si úlohy, vedie k tomu, že sa Švédi prikláňajú k členstvu v NATO," potvrdzuje profesor politických vied na univerzite v Göteborgu Ulf Bjereld.

Do NATO

Potom, ako švédske média zverejnili vôľu občanov pripojiť sa k NATO, ruský veľvyslanec vo Švédsku Viktor Tatarincev varoval, že by mohla Moskva zareagovať vojensky, v prípade, ak by sa Švédsko vzdalo neutrality a pripojilo sa k aliancii.

"Nemyslím si, že by to bolo v blízkej budúcnosti pravdepodobné, bez ohľadu na kolísanie verejnej mienky. Ale ak sa to stane, určite prídu protiopatrenia," povedal Tatarincev pre denník Dagens Nyheter.

"Vladimir Putin zdôraznil, že následky budú. Ak sa nejaká krajina pripojí k NATO, musí počítať s tým, že sa vystavuje riziku," dodal.

Bližšie k Západu

Tento týždeň líderka kľúčovej politickej strany Centre Party Annie Lööf vyhlásila, že bude obhajovať kroky smerom k členstvu v NATO.

"Chýba nám schopnosť dlhodobo sa brániť. Švédsko nemôže očakávať vojenskú pomoc, ak nie je právoplatným členom NATO. Už nemôžeme zatvárať oči," povedala. 

Rovnako pripojenie k NATO podporujú aj ďalšie strany. Vládnuci sociálni demokrati a zelení sú ale naďalej proti členstvu Švédska v aliancii. Sú ale za bližšiu spoluprácu so západnými vojenskými jednotkami.

Nórske letectvo pred pár mesiacmi zverejnilo video, ktoré má poukazovať na nebezpečnú aktivitu ruského letectva v oblasti severnej Európy. Stíhačka sa len o chlp vyhla ruskému stroju. Pozrite sa:

Zdroj: LA TIMES

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

10:55 Policajti v akcii
12:00 Noviny o 12:00
12:30 Top Star
10:55 Letecké katastrofy III.
12:10 Profesionáli VII.
12:50 Naši I.
10:30 Panelák IX.
11:55 Nákupné maniačky
13:20 Záchranári
11:15 Arthur a Minimojovia
11:40 Matematické príšerky I.
12:05 Bolek a Lolek
10:35 E.A. Poe: Podivný experiment
12:35 Svatba na bitevním poli
14:25 Proxima