Zatiahnuté, zmiešané prehánky
Bratislava
Radúz
10.12.2023
Vírus MERS sa u pacienta v Česku nepotvrdil
Zdielať na

Vírus MERS sa u pacienta v Česku nepotvrdil

PRAHA / Pražská Nemocnica na Bulovke prijala ďalšieho pacienta s podozrením na nákazu vírusom MERS. Českej televízii (ČT) to dnes potvrdil minister zdravotníctva Svatopluk Němeček. Popoludní výsledky ukázali, že pacient nie je vírusom infikovaný.

Išlo o muža z Ostravy, ktorý pracuje ako sprievodca cestovnej kancelárie. V karanténe je preto aj približne 30 ľudí z autobusu, ktorí s pacientom cestovali.

Testy nepotvrdili nákazu koronavírusom MERS u tridsaťtriročného Čecha, ktorý sa 29. júna vrátil zo súkromnej cesty zo Soulu v Južnej Kórei.

Muž, ktorý bol na pobyte v Kórei sa vrátil 29. mája. "Vo štvrtok vyrážal z Brna ako sprievodca na ďalší autobusový zájazd do Poľska. Po hodine cesty mu prišlo nevoľno, mal teplotu 39 stupňov Celzia," uviedol pre ČT český minister zdravotníctva.

V karanténe 30 ľudí

S ohľadom na predchádzajúci pobyt v Kórei muža previezli na infekčné oddelenie na Nemocnice na Bulovke. Tridsať ľudí z autobusu skončilo v karanténe. "V klimatizovanom autobuse je vzduch cirkulovaný a riziko ochorenia nie je úplne nulové," dodal minister.

Cestujúci sú momentálne v objekte, ktorý zabezpečil Hasičský záchranný zbor v Moravskosliezskom kraji. Ďalší postup sa podľa ČT určí na základe výsledkov laboratórnych vyšetrení.

Prvé podozrenie na MERS sa v ČR objavilo v polovici júna u mladého muža, ktorý sa vrátil z turistického pobytu v Južnej Kórei. Nákaza sa však nepotvrdila.

V Česku platia kvôli koronavírusu prísnejšie hygienické opatrenia na letisku. Podľa českého hlavného hygienika Vladimíra Valentu je po prílete lietadiel z Kórey vykonané upratovanie a dezinfekcia priestorov, kadiaľ prechádzajú cestujúci, vrátane priľahlých toaliet, napísala na svojej webovej stránke ČT24.

Infekcia dýchacích ciest

MERS je infekcia dýchacích ciest, ktorú spôsobuje novoobjavený rovnomenný koronavírus. Po prvý raz bol hlásený v roku 2012 v Saudskej Arábii, odkiaľ sa následne rozšíril do celkovo 23 ďalších štátov vrátane Jordánska, Kataru, Spojených arabských emirátov (SAE), Tuniska, Británie, Nemecka, Talianska či Francúzska.

Celosvetovo bolo zaznamenaných už vyše 1100 prípadov ochorenia na MERS, pričom 40 percent sa skončilo smrťou pacientov. Medzi príznaky tejto choroby patrí horúčka, kašeľ a problémy s dýchaním. MERS sa prenáša blízkym kontaktom osôb.

Pozrite si reportáž Martina Krpača:

Zdielať na

Súvisiace články

Najčítanejšie správy