Gréci sa boja chudoby a neistoty, v uliciach sa objavujú žobráci

Gréci sa boja chudoby a neistoty, v uliciach sa objavujú žobráci

ATÉNY/PARÍŽ/MADRID / Ak Gréci v referende schvália reformy, ktorými veritelia podmieňujú vyplatenie pomoci, je eurozóna okamžite pripravená obnoviť rokovania s Aténami. Uviedol to vo štvrtok francúzsky minister financií Michel Sapin.

Sapin dodal, že Paríž chce udržať Grécko v eurozóne. Negatívny výsledok nedeľňajšieho referenda by ale mohol viesť k odchodu krajiny z menovej únie.

Cieľ: dohoda

Francúzsko podľa ministra viedlo diplomatické úsilie s cieľom dohodnúť sa s Gréckom ešte pred referendom, aktivity ale ukončilo po stredajšom vystúpení gréckeho premiéra Alexisa Tsiprasa, ktorý vyzval obyvateľov na odmietnutie referenda.

"Nemôžete sa dohodnúť s niekým, kto vám hovorí ´nie´," povedal Sapin pre televíznu stanicu iTELE. Dodal, že po Tsiprasovom prejave sa na tomto postoji zhodli všetci účastníci telekonferencie ministrov financií štátov eurozóny.

V Grécku je horúco. Dokonca sa objavila výzva, aby si ľudia kúpili časť Grécka a pomohli mu tak zostať v eurozóne. Pozrite si reportáž Michala Rybanského:

Dvere sú otvorené

Španielsky minister financií Luis de Guindos vo štvrtok uviedol, že eurozóna je pripravená rokovať s Gréckom aj v prípade negatívneho výsledku referenda.

"Všetky dvere sú otvorené. Ak budú hlasovať za, tak ich vláda uviedla, že budú pokračovať v rokovaniach..., ale ak budú hlasovať proti, budeme naďalej otvorení rozhovorom," povedal de Guindos.

Rozhodujúci pondelok

Cieľom gréckej vlády je uzavrieť dohodu s veriteľmi v pondelok, deň po referende v Grécku o návrhoch veriteľov. Uviedol to v stredu grécky minister financií Janis Varoufakis s tým, že nezáleží na výsledku referenda.

Varoufakis vyhlásil, že Grécko je pripravené prijať "prísne" podmienky nového balíka pomoci výmenou za garancie udržateľnosti gréckeho dlhu.

Dodal tiež, že v momente, keď sa podarí dosiahnuť dohodu s veriteľmi, Európska centrálna banka môže zvýšiť limit prostriedkov, ktoré posiela do gréckych bánk a to bude znamenať "obnovenie likvidity".

"Situácia bánk v Grécku sa vráti do normálu v momente, keď sa podarí dosiahnuť dohodu," povedal Varoufakis. Grécke banky sú od pondelka zatvorené a v krajine sú v platnosti kontroly kapitálu.

Strach domácich

Domáci nevedia, čo bude. Obávajú sa, že negatívne informácie odradia turistov, od ktorých je krajina závislá. 

"Mám tu o 90 percent menej ľudí. Ešte pred pár dňami som mal plno," hovorí Janis, majiteľ reštaurácie.

Začali žobrať

Obyvatelia sú pobúrení. "Bojíme sa. Hovorím ako obchodník i ako obyčajný človek. Máme zavedené kapitálové kontroly, nemôžeme používať kreditky," hovorí Simon, majiteľ obchodu so suvenírmi.

Niektorí Gréci sú ešte optimistickí, iní sa snažia dostať k svojim peniazom a sú i takí, ktorí začali žobrať.

V Atenách je redaktor Richard Juriš. Sleduje, ako sa vyvíja situácia s Gréckom a čo na to hovoria miestni. Pozrite si jeho reportáž:

Zdroj: noviny.sk, SITA

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

13:40 NOVÝ ŽIVOT II.
14:50 ČESKO SLOVENSKO MÁ TALENT
16:30 PRESTRETÉ
13:30 Simpsonovci IX.
14:35 POLICAJTI V AKCII
15:35 POLICAJTI V AKCII
12:50 Ochrana svedkov IV.
13:50 FBI
14:50 Dr. House III.
13:35 Viking Vicky
13:50 Volám sa Caillou V.
14:15 Zatancuj si s Nely
12:40 Ve jménu krále
14:55 Kamkoliv půjdeš
16:50 Život ryb