Polojasno
13°
Bratislava
Edita
26.9.2022
Putin zvyšuje intenzitu vojenských cvičení
Zdielať na
Zahraničie

Putin zvyšuje intenzitu vojenských cvičení

MOSKVA / Kremeľ oznámil plány významne zvýšiť počet letných vojenských cvičení po celom Rusku. Ruskí výsadkári by podľa informácií ministra obrany Sergeja Šoigu mali počas letných mesiacov vykonať viac ako tisíc cvičení. To by predstavovalo nárast o 20 percent v porovnaní s letom 2014.

Počas posledného májového týždňa začal Kremeľ zvyšovať intenzitu vojenských cvičení, do ktorých je zapojených 12 tisíc vojakov, lietadiel a protilietadlových batérií. Niektoré z nich budú aj medzinárodné.

Počas nasledujúcich štyroch mesiacov Rusko taktiež plánuje 40 rozsiahlych cvičení na východe krajiny. Budú zahŕňať taktické, špeciálne a letové operácie, informoval plukovník Aleksandr Gordejev a dodal, že každé tretie cvičenie vojaci vykonajú v neznámom teréne. 

Ruskí výsadkári budú podľa Moskovského echa tiež nasadení na cvičenie v Arktíde. Práve toto cvičenie môže byť manifestáciou novej vojenskej doktríny, ktorá označuje ďaleký sever ako jednu z troch oblastí ruského záujmu, píše Business Insider.

Dôkladná príprava

Nárast vojenských cvičení je podľa mnohých snahou Ruska poriadne pripraviť svoje ozbrojené sily na prípadný konflikt a zároveň funguje na odstrašenie agresorov.

"Nie je to len správa, ale príprava na prípadnú konfrontáciu a tiež posolstvo, ktoré ukazuje, že sme tam a pripravení postaviť sa nepriateľovi," potvrdil obranný analytik Pavel Felgenhauer.

Mnohí si tiež myslia, že Rusko chce len vyviesť z rovnováhy regionálnych oponentov, ako to urobilo po anexii Krymu v marci 2014 prostredníctvom opakovaných vzdušných a námorných provokácií zameraných na susedné krajiny.

Rusko svoju vojenskú silu ukázalo aj počas grandióznej prehliadky pri príležitosti osláv 70. výročia víťazstva sovietskej armády nad nacistickým Nemeckom. Pozrite sa:

Zdielať na

Súvisiace články

Najčítanejšie