Zatiahnuté
Bratislava
Andrej, Ondrej
30.11.2023
Rusko zhromažďuje pri hraniciach ťažké zbrane. Kyjev sa bojí invázie
Zdielať na

Rusko zhromažďuje pri hraniciach ťažké zbrane. Kyjev sa bojí invázie

KYJEV / Moskva opäť zhromažďuje podľa pozorovateľov armádu a zbrane pri hraniciach s Ukrajinou. Stovky kusov ťažkej techniky bez označenia presunuli blízko územia na východe krajiny. Zachytáva to séria fotografií, ktorú získala agentúra Reuters.

"Môžem doložiť snímky z vykladania  skupiny ruských bojových tankov v dedine Matveev Kurgan, ktorá sa nachádza 16 kilometrov južne od Ukrajiny," tvrdí fotograf agentúry Reuters.

Podľa jeho slov, ide o tanky typu T-72B1 a T-72BM. Tie sa využívajú nielen v ruskej armáde, ale križujú v nich Ukrajinu aj Putinovi stúpenci.

Fotografove slová potvrdzujú aj svedkovia, ktorí na sociálne siete nahrávajú fotografie s dodávkou, ktorá nemá evidenčné čísla, naložená zbraňami na Ukrajinu. Okrem iného zachytávajú aj vlak, na ktorom je naložených viac ako 20 tankov. Od marca sa dodávky zbraní strojnásobili.

Poľná cesta, vedúca cez stepi z Kuźmińska na ukrajinskú hranicu bola čerstvo opravená, a to preto, aby bola zjazdná pre ťažké vozidlá. Cesta vedie k malému hraničnému priechodu, ktorý používajú iba miestni obyvatelia.

Opevnenie

Arzenál dopĺňajú raketomety BM27, ktoré obsahujú väčšie množstvo menších náloží, ktoré sú po vypálení rozptýlené nad oblasť cieľa.

reprofoto Reuters

Pretože koncentrácia ruskej techniky pri ukrajinských hraniciach je dlhodobým problémom, aj Kyjev plánuje budovať opevnenie. Dokončiť by ho mali až v roku 2019. Na súši by sa mala hranica skladať z priekopy širokej štyri a hlbokej dva metre.

Za niekoľko týždňov vyhĺbili  50 kilometrov zákopov a tie nezdolá ani tank. Projekt Európsky val bude Ukrajinu stáť 66 miliónov dolárov, tvrdí server businessinsider.com.

V doneckej oblasti sa stále bojuje. A to aj napriek platnému prímeriu:

Zdielať na

Súvisiace články

Najčítanejšie správy