Stane sa Grécko Trójskym koňom Moskvy?

Stane sa Grécko Trójskym koňom Moskvy?

MOSKVA / Grécky premiér Alexis Tsipras sa v Moskve stretol s ruským prezidentom Vladimírom Putinom. Ten vyzval na stretnutí na zlepšenie obchodných väzieb s Gréckom.

Ruský prezident Vladimír Putin v úvode ostro sledovanej schôdzky s gréckym premiérom Alexisom Tsiprasom naznačil, že Rusko by mohlo vyňať Grécko zo zákazu dovozu západných potravín.

Zruší embargo?

Moskva toto embargo zaviedla minulý rok v reakcii na sankcie zo západu, vyhlásené pre anexiu Krymu. A taktiež pre podporu, ktorú Rusi poskytujú separatistom na východe Ukrajiny.

"Ešte nedávno bolo Rusko hlavným obchodným partnerom Grécka, boli sme na prvom mieste. Minulý rok sa zrazu obchod zmenšil o 40 percent. Vaša návšteva by mala prispieť k analýze, čo by sme s tým mohli urobiť," povedal Putin počas privítania gréckeho hosťa v Kremli.

Trójsky kôň Moskvy

Západní veritelia zadĺženého Grécko, závislého od roku 2010 na zahraničnej pomoci, sa na Tsiprasovu návštevu v Moskve pozerajú ako na ďalší pokus Atén využiť vzťahy s Ruskom ako potenciálny triumf pri vyjednávaní o splatení dlhov. Niektorí analytici pozerajú na Tsiprasa ako na možného "trójskeho koňa" Moskvy v Európskej únii.

Grécko momentálne žije od jednej splátky dlhu k ďalšej. Peniaze na ich úhradu získava stále ťažšie. Na trh dlhodobých dlhopisov nemá prístup a oficiálni zahraniční veritelia mu odmietajú uvolniť zbytok financií zo záchranného balíku. Dovtedy, kým sa s novou gréckou vládou vedenou radikálnou ľavicou nedohodnú na dostatočnom programe reforiem.

Grécko sa v máji 2010 ocitlo na pokraji štátneho bankrotu a muselo požiadať Európsku úniu a Medzinárodný menový fond o finančnú pomoc. Dohodla sa už na dvoch záchranných programoch v celkovom objeme 240 miliárd eur.

Gréci chcú od Ruska aj zľavu na dovážaný plyn:

Zdroj: SITA

Zdroj: noviny.sk, BBC, ČTK

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

06:15 Ranné noviny
08:30 Prestreté
09:30 Súdna sieň
07:15 Moja mama varí lepšie ako tvoja
08:35 Česko Slovensko má talent
10:15 Simpsonovci XIV.
06:45 Nákupné maniačky
07:50 Hoď svišťom
08:55 Slnečná
07:25 Ovečka Shaun I.
07:35 Tom Gates
07:50 Malí fidlikanti
06:10 Životy svatých 1/2
07:50 Příšerky z vesmíru
09:25 Podivuhodná cesta fakíra, který uvízl ve skříni