Nemcom dochádza trpezlivosť, Grékov chcú vyhodiť z eurozóny

Nemcom dochádza trpezlivosť, Grékov chcú vyhodiť z eurozóny

BERLÍN / Už niekoľko mesiacov pokračujú rokovania medzi vládami Nemecka a Grécka. Atény sa snažia dlhodobo presvedčiť Európu, aby pri gréckom dlhu prižmúrila aspoň jedno oko. Podľa najnovších prieskumov televízie ZDF ale bežní Nemci s Grékmi zľutovanie nemajú, viac ako polovica ich v eurozóne nechce.

Existujú náznaky toho, že Nemci už majú problémov s Gréckom dosť. Podľa prieskumu, ktorý vytvorila televízna stanica ZDF, 52 percent Nemcov si myslí, že by Grécko malo opustiť eurozónu. Štyridsať percent je za zotrvanie Grécka, píše Business Insider

Ešte vo februári to pritom bolo naopak, 52 percent Nemcov Grécko v eurozóne chcelo.

Agentúra Bloomberg po prieskume vyspovedala bežných Nemcov i odborníkov a vyzerá to tak, že postoj Nemecka je momentálne tvrdší ako kedykoľvek predtým.

"Grécko by malo splatiť všetko, čo dlhuje. Nemôžeme im do nekonečna dávať peniaze," myslí si Nemka Dorli Schneider.

"Na kancelárku Angelu Merkel rastie tlak," tvrdí politológ Juergen Falter. "Tlak prichádza z dvoch strán - od verejnosti i od niektorých opozičných strán. Vláda bude pravdepodobne teraz jednať rozhodnejšie," dodal. 

Hrozby a požiadavky

Od februára sa situácia medzi krajinami vyhrotila. Nová grécka vláda na čele s pravicovou Nezávislou gréckou stranou pohrozila, že ak sa dohoda o dlhu nebude nedosiahne, Európu zaplavia grécky migranti.

Okrem toho Grécko od Nemecka žiada, aby zaplatilo odškodnenie za škody, ktoré napáchali v krajine nacisti v rokoch 1941 až 1944.

Dočkajú sa Gréci ďalšej pomoci? Pozrite si reportáž:

Zdroj: noviny.sk, Business Insider, Bloomberg

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

13:40 Pravá blondínka 2
15:50 Nová záhrada
16:50 Na chalupe
13:35 Záchranári
14:30 Záchranári
15:20 Mačka a pes
13:40 Kosti V.
14:40 Dr. Harrow
15:50 Dr. Harrow
13:40 Volám sa Caillou V.
14:05 Pat a Mat
14:20 Krtko
13:15 Rin Tin Tin
15:05 Můj kámoš špión
16:55 Kdybych měl křídla