Grécka vláda sa zaviazala, že uzná všetky svoje záväzky

Grécka vláda sa zaviazala, že uzná všetky svoje záväzky

ATÉNY / Grécko vo štvrtok požiadalo o šesťmesačné predĺženie dohody o medzinárodnom úverovom programe a zaviazalo sa, že uzná všetky svoje dlhy a nepodnikne jednostranné kroky, ktoré by ohrozili dohodnuté fiškálne ciele. Vyplýva to z dokumentu, ktorý mala agentúra Reuters k dispozícii.

Grécke inštitúcie uznávajú finančné záväzky Grécka voči všetkým svojim veriteľom, takisto aj štát svoj zámer spolupracovať so svojimi partnermi, aby sa zabránilo technickým prekážkam v rámci dohody, píše sa v dokumente.

Účelom šesťmesačného predĺženia dohody o medzinárodnom úverovom programe je, okrem iného, aj zabezpečenie úzkej spolupráce s európskymi a medzinárodnými partnermi, uvádza ďalej dokument.

Pozitívny signál

Formálnu žiadosť Atén prerokujú prostredníctvom telekonferenčného hovoru zástupcovia ministrov a predstavitelia centrálnych bánk. Ministri financií jednotlivých krajín eurozóny budú o šesťmesačnom predĺžení tejto dohody rokovať v piatok popoludní.

Žiadosť Grécka o predĺženie dohody o medzinárodnom úverovom programe je pozitívnym signálom pre dosiahnutie kompromisu k finančnej stabilite eurozóny, vyhlásila vo štvrtok Európska komisia.

"Predseda (Európskej komisie) Juncker považuje tento list za pozitívne znamenie, ktoré by podľa jeho posúdenia, mohlo byť cestou k rozumnému kompromisu v záujme finančnej stability eurozóny ako celku," povedala hovorkyňa komisie Margaritis Schinasová na tlačovej konferencii.

Pozrite si priloženú reportáž:

Grécko má nového prezidenta

Grécky parlament zvolil hneď v prvom kole nového prezidenta. Stal sa ním bývalý pravicový minister vnútra Prokopis Pavlopulos, ktorého navrhla vládna ľavicová strana SYRIZA.

Pavlopulos získal hneď v prvom kole viac než trojpätinovú väčšinu hlasov, teda minimálne 180 poslancov, informoval The Daily Telegraph.

Novým prezidentom sa stal Prokopis Pavlopulos:

Zdroj: SITA

Voľba hlavy štátu nasledovala po neúspešnom hlasovaní z vlaňajšieho decembra, kedy poslanci nedokázali zvoliť nástupcu vtedajšieho prezidenta Karolosa Papuliasa ani v treťom kole.

Terčom kritiky

Nezhoda parlamentu viedla k jeho rozpusteniu a usporiadaniu predčasných parlamentných volieb, v ktorých zvíťazila ľavicová SYRIZA.

Šesťdesiatštyriročný Pavlopulos sa stal na konci roka terčom kritiky kvôli údajnej neschopnosti poriadiť si s viac než mesiac trvajúcimi nepokojmi v krajine, ktoré nasledovali po zabití pätnásťročného žiaka policajtom.

Pozrite si priložené video z gréckeho parlamentu:

Zo strany ľavice si naopak vyslúžil uznanie, že vtedy ako minister odmietal proti demonštráciám tvrdo zasahovať.

Zdroj: noviny.sk, The Daily Telegraph, SITA

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

22:10 HROBÁRI
22:55 ZLATÁ MASKA
00:30 Prenasledovaní
20:25 KINO PLUS PREMIÉRA: Ržev
23:00 OKTAGON ZÁPASENIE
02:10 Rozpútané peklo
22:00 Hawaii 5-0 X.
23:00 Vikingovia V.
00:00 INKOGNITO
22:20 Rev a motoroví miláčikovia I.
22:40 Požiarnik Sam VIII.
22:55 Okido I.
21:55 Nečekaná hrozba
23:30 Na shledanou tam nahoře
01:25 Karbon