Gréci sa blížia k bankrotu, opäť odmietli požiadavky veriteľov

Gréci sa blížia k bankrotu, opäť odmietli požiadavky veriteľov

ATÉNY / Rokovania Grécka so zástupcami krajín eurozóny sa v pondelok neskoro večer skončili neúspečne. Grécka strana odmietla návrh na polročné predĺženie záchranného programu. Označila ho za nerozumný a absurdný. Stretnutie tak skončilo bez dohody.

Skupina ministrov financií krajín eurozóny oznámila, že Aténam sa kráti čas na to, aby odsúhlasili zachovanie súčasného záchranného programu pod záštitou Európskej únie, Európskej Centrálnej Banky a Medzinárodného menového fondu. Grécko to označilo za neprijateľné.

Atény stále zdôrazňujú, že nebudú žiadať o predĺženie programu. Ten je v Grécku veľmi nepopulárny. Gréci stále veria, že sa ich novej vláde na čele s vodcom ľavicovej Syrizy podarí s eurozónou vyjednať ústupky.  

Podľa šéfa euroskupiny, holandského ministra financií Jeroena Dijsselbloema je na Grékoch, či tento postup nakoniec príjmu. "Ďaľší krok je na gréckych úradoch, musia zmeniť svoj názor," cituje Dijsselbloema The Guardian

Zdroj: SITA

Grécky minister financií Janis Varufakis na to vyhlásil, že program je súčasťou gréckeho problému, ale že je pripravený hľadať ďalej "čestnú dohodu", pretože ultimáta nič neriešia. "Plánujeme sa dopracovať k dohode v najbližších dňoch," vyhlásil.

Riziko bankrotu

Súčasný záchranný program Grécku vyprší 28. februára. Schváliť ho ale musia parlamenty niekoľkých krajín. Súčasná neschopnosť dohodnúť sa, tak len zvyšuje riziko bankrotu Grécka.

To sa v máji 2010 ocitlo na pokraji štátneho bankrotu a muselo požiadať Európsku úniu a Medzinárodný menový fond o finančnú pomoc. Dohodlo sa na dvoch záchranných programoch vo výške 240 miliárd eur.

Výmenou za úverovú pomoc musela vláda zaviesť masívne výdajové škrty, znížiť dôchodky a mzdy, opakovane zvýšiť dane. To prehĺbilo hospodársku recesiu, zvýšilo nezamestnanosť a zhoršilo celkovú životnú úroveň obyvateľov.

Gréci odmietajú predĺženie záchranného programu:

Zdroj: noviny.sk, The Guardian

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

10:30 ČESKO SLOVENSKO MÁ TALENT
11:35 Útek na Horu čarodejníc
13:50 Narnia: Princ Kaspian
10:10 NOVÉ BÝVANIE
11:15 Nové bývanie
12:45 Drvivý dopad
11:00 Áno, šéfe! USA VII.
12:20 Kto porazí šéfkuchára
12:50 Keď je pečenie umenie IV.
10:50 Jahôdka a jej kamaráti III.
11:20 Arthur a Minimojovia
11:45 Bob staviteľ XV. - XVIII.
09:40 Zůstaň nablízku
11:20 Kolo zázraků
13:10 Příšerky z vesmíru