Nové varovanie pred ebolou, ohrozených je 28 krajín

Nové varovanie pred ebolou, ohrozených je 28 krajín

LONDÝN / Takmer tridsať krajín na svete je vysoko rizikových, čo sa týka prepuknutia epidémie eboly. Vyplýva to z výsledkov výskumov medzinárodnej neziskovej organizácie Save the Children, ktorá analyzovala stav zdravotníckych systémov po celom svete. Závery sú alarmujúce.

Až 28 krajín má takmer neexistujúci zdravotnícky systém. Práve to je dôvodom, prečo sa z eboly stala pandémia strašiaca celý svet.

Nakazených ebolou je podľa Svetovej zdravotníckej organizácie zhruba 24 tisíc ľudí a na ochorenie už zahynulo asi desaťtisíc ďalších. Ľudia vírus prenášajú nielen v Afrike, ale i do USA a Európy.

"Ak by boli zdravotnícke systémy na lepšej úrovni, ebolu sme mohli mať pod kontrolou oveľa skôr," píše sa v správe organizácie Save the Children.

V ohrození je mnoho krajín.

Alarmujúce výsledky

Save the Children vytvorila index systémov verejného zdravotníctva 75 krajín, ktoré majú najvyššiu materskú a detskú úmrtnosť na svete. Zamerala sa na počet zdravotníckych pracovníkov, výdavky vlády na zdravotníctvo i úmrtnosť.

Najhoršie skončilo Somálsko. Na jedného zdravotníka tu pripadá až 6 711 ľudí. Napríklad v Británii je to 88. Podobne v Nigeri na jedného zdravotníka pripadá 6410 obyvateľov.

Zdroj: SITA

Tragický zdravotnícky systém ale nie je výsadou len afrických krajín. Na štvrtom mieste od konca skončil Afganistan. Výdavky na zdravotníctvo tu predstavujú 10,71 dolárov na jedného človeka, v Británii je to tritisíc dolárov a v USA štyritisíc.

Prevencia vs boj s následkami

"Bez vyškolených zdravotníkov a fungujúceho zdravotníckeho systému je veľmi pravdepodobné, že sa ebola bude ďalej rozširovať a bude mať katastrofické následky," myslí si prezidentka a generálna riaditeľka organizácie Save the Children v USA Carolyn Miles.

"Svet by sa mal zaoberať slabými zdravotníckymi systémami. Tie sú dôvodom stále sa rozširujúcich ochorení a príčinou, prečo každý deň zomrie 17 tisíc detí na zápal pľúc či maláriu, ktorým sa dá zabrániť," dodala.

Náklady na boj s ebolou sú trikrát vyššie ako ročné náklady na vybudovanie všeobecnej zdravotnej služby.

Zdroj: SITA

Z toho vyplýva, že vybudovať fungujúce zdravotnícke systémy je lacnejšie, ako potom bojovať s následkami.

Svetová banka predpokladá, že boj proti epidémii eboly vychádza na 30 miliárd dolárov. Napríklad USA minuli na liečbu dvoch pacientov s ebolou až milión dolárov. 

Zdroj: SITA

Krajiny a iní darcovia prisľúbili 4,3 miliardy dolárov na boj s týmto ochorením v Sierra Leone, Guinei a Libérii. "To je 15 krát viac, ako sú rozpočty na zdravotníctvo týchto troch krajín dokopy," píše sa v správe.

Peniaze sa ale dostávajú veľmi pomaly tam, kam majú. Svet je jednoducho chabo pripravený rýchlo reagovať v krízových situáciach.

Slovensko je vraj na ebolu pripravené, praktický lekár ju ale diagnostikovať nevie. Pozrite si reportáž:

Zdroj: noviny.sk, NBC, Save the Children

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:30 Krimi
06:00 Noviny TV JOJ
06:35 SpongeBob v nohaviciach VIII.
05:00 Fórky, vtipky XXVII.
05:40 Súdna sieň
06:45 Súdna sieň
05:30 POLICAJTI V AKCII
06:15 Najlepší hamburger na svete
06:40 Veľké upratovanie: New York I.
05:10 Sherm a jeho mikróby
05:25 Ferdo Mravec
06:00 Altair v Hviezdnom kráľovstve
05:20 O myšce a medvědovi
06:50 Den na zkoušku
08:25 Jmenuji se Jerry