Oblačno
22°
Bratislava
Dušan
26.5.2022
Lietadlo nad Ukrajinou zostrelila raketa, píše sa v správe
Zdielať na
Zahraničie

Lietadlo nad Ukrajinou zostrelila raketa, píše sa v správe

HAAG / Príčinou júlovej tragickej nehody malajzijského boeingu, ktorý sa zrútil nad východnou Ukrajinou, bolo pravdepodobne zasiahnutie lietadla množstvom vonkajších objektov s vysokou energiou. Uvádza sa to v predbežnej správe holandských úradov, ktoré vyšetrujú tragédiu, ktorú neprežil nikto z 298 ľudí na palube.

Holandskí vyšetrovatelia sa síce priamo nevyjadrili, že Boeing 777 zostrelila protilietadlová raketa odpálená zo zeme, avšak ich zistenia vedú pravdepodobne k tomuto záveru.

Zo správy vyplýva, že trup lietadla prederavilo množstvo rýchlo letiacich projektilov. "Nič nenaznačuje tomu, že by katastrofu spôsobila technická porucha či chyba posádky," píše sa v správe. 

Definitívne stanovenie príčin si podľa vyšetrovateľov vyžiada ešte ďalšie skúmanie. Trosky lietadla ale údajne svedčia o tom, že sa stroj rozpadol ešte vo vzduchu.

Pozrite si video z miesta tragédie:

Moskva, Kyjev a proruskí separatisti sa z tragédie navzájom obviňujú. Podľa Kyjeva stroj pravdepodobne omylom zostrelili separatisti raketou Buk, ktorú im dodali Rusi, možno aj s obsluhou vycvičenou v Rusku.

O použití rakety Buk podľa expertov svedčí aj prederavenie lietadla množstvom črepov či projektilov. Rusko ale popiera, že by zásobovalo povstalcov zbraňami a argumentuje tým, že rakety Buk má vo výzbroji aj ukrajinská armáda.

Zdielať na

Súvisiace články

Najčítanejšie