Kauza Čistý deň: Zariadenie o akreditáciu neprišlo

Kauza Čistý deň: Zariadenie o akreditáciu neprišlo

GALANTA / Zariadenie Čistý deň o svoju akreditáciu neprišlo. Jeho šéfovia v stredu v Galante oficiálne zverejnili verdikt aj svoju reakciu.

Zariadenie Čistý deň o akreditáciu neprišlo. Kompetentní to zverejnili priamo na tlačovej konferencii v centre zariadenia.

Podľa informácii televízie JOJ dvaja členovia akreditačnej komisie, ktorí spolurozhodovali o ďalšom osude zariadenia, už abdikovali. Má to súvisieť s rozhodnutím ministra Richtera ponechať Čistému dňu akreditáciu napriek tomu, že členovia už v minulosti ministrovi odporučili, aby zariadeniu akreditáciu odobral. 

Zdroj: TV JOJ

Minister Ján Richter informoval, že na zákonné odňatie akreditácie nezistili žiadne skutočnosti, ktoré by mohli viesť k ohrozeniu dieťaťa. Keďže ešte prebieha policajné vyšetrovanie v prípade štyroch trestných oznámení a šetrenie neukončila ani prokuratúra, ministerstvo je podľa Richtera na ich zistenia pripravené reagovať a v prípade nutnosti akreditáciu v budúcnosti odobrať. "Na základe všetkých doterajších šetrení, našich vnútorných i orgánov činných v trestnom konaní, sme došli k takémuto záveru," vyhlásil minister s tým, že v prípade odobratia akreditácie by sa Čistý deň odvolal a rezort práce by tento krok nedokázalo obhájiť.

Odňatie akreditácie

Čo sa týka podozrenia na spáchanie trestných činov v Čistom dni, ministerstvo podľa Richtera muselo vychádzať len zo záverov prokuratúry a polície, ktoré tieto skutky preverujú. "Ministerstvo samo nemá žiadne možnosti zistiť pravdivosť tvrdení o spáchaní trestných činov," uviedol a zdôraznil, že v prípade štyroch trestných oznámení polícia žiadne obvinenia nevzniesla a prípady uzavrela. Pokiaľ ide o vykonávanie sociálnoprávnej ochrany detí, v Čistom dni síce zistili určité porušenia, no nie takého rozsahu, ktoré by odôvodňovali odobratie akreditácie. Jej odňatie síce odporučila ministerstvu akreditačná komisia, Richter ale v tejto súvislosti poukázal na to, že komisia rozhodovala na úplnom začiatku celej kauzy, keď nemala všetky informácie.

Zariadenie Čistý deň čelí viacerým podozreniam zo zneužívania chovancov. Ministerstvo práce v reakcii na zverejnenie kauzy začalo v zariadení v spolupráci s Generálnou prokuratúrou Slovenskej republiky kontrolu. Polícia zriadila pre vyšetrovanie prípadu šesťčlenný vyšetrovací tím. Zariadenie nie je štátne, no má akreditáciu ministerstva. Akreditačná komisia odporučila ministerstvu Čistému dňu akreditáciu odobrať pre nedostatky, ktoré boli v stredisku v minulosti zistené. Riaditeľ resocializačného strediska Peter Tománek odmieta akékoľvek systémové zlyhanie zo strany strediska, ktoré vedie. Zariadenie vo svojej poslednej správe kritizovala aj ombudsmanka Jana Dubovcová, podľa ktorej zlyhal celý sociálny systém. Do resocializačného zariadenia napríklad boli podľa nej prideľované aj také deti, ktoré neboli závislé od drog.

Zdroj: noviny.sk

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:40 Krimi
06:15 Ranné noviny
08:35 Bez servítky
05:25 Nové bývanie
05:55 Kixšou
06:10 Moja mama varí lepšie ako tvoja
05:45 Policajti v akcii
06:40 Prvé oddelenie
07:15 Prvé oddelenie
05:00 Zabi nudu! II.
05:10 Tashiho svet
05:25 Pat a Mat
06:00 Tankový prapor
07:30 Tarzan - Král džungle
09:15 Pojedeme k moři