Polojasno
Bratislava
Viktor
26.2.2024
U.S.Steel bude prepúšťať. O prácu príde 2500 zamestnancov
Zdielať na

U.S.Steel bude prepúšťať. O prácu príde 2500 zamestnancov

KOŠICE / Košický oceliarsky podnik U.S.Steel oznámil prepúšťanie. Vzhľadom na problém s poklesom objednávok chce vedenie podniku zlepšiť finančné postavenie firmy znížením stavov o 2500 zamestnancov do roku 2021.

Ako prvý informáciu o prepúšťaní zverejnil košický denník Korzár. U.S.Steel prijal a naďalej prijíma opatrenia na kontrolované znižovanie nákladov. V druhej polovici júna oznámili znižovanie výroby železa a ocele odstavením jednej z troch vysokých pecí. Nasledoval skrátený pracovný týždeň.

S cieľom zlepšiť finančné postavenie firmy v piatok vedenie U.S. Steel Košice oznámilo, že v období do konca roka 2021 zníži počet zamestnancov pracujúcich v U. S. Steel Košice a jej dcérskych spoločnostiach o 2 500 ľudí, uviedol prezident USSK James E. Bruno. "Prijímame toto rozhodnutie po starostlivom zvážení toho, že musíme konať, aby sme ochránili naše podnikanie a zostali konkurencieschopní. Sme si vedomí, že toto rozhodnutie bude mať dopad na tisíce rodín v regióne, tak v súvislosti s priamymi i nepriamymi pracovnými miestami. Zodpovednosť za budúcnosť firmy nám prikazuje prispôsobiť sa vzniknutej situácii a zaručiť prežitie U. S. Steel Košice,“ uviedol Bruno.

V posledných týždňoch zaznelo viacero oznamov o zatváraní oceliarskych prevádzok. Podľa európskeho združenia výrobcov ocele EUROFER ide o 2,6 milióna pracovných miest priamo alebo nepriamo ovplyvnených krízou v oceliarstve. "U. S. Steel Košice prijal a naďalej prijíma opatrenia na kontrolované znižovanie nákladov. V druhej polovici mesiaca jún sme oznámili znižovanie výroby železa a ocele odstavením jednej z troch vysokých pecí. Po dohode s odborovou organizáciou pracujeme už druhý mesiac v štvordňovom pracovnom týždni," informovala spoločnosť.

Európska komisia zatiaľ nereagovala

Európska komisia podľa prezidenta spoločnosti napriek ich výzvam a argumentom, zaslaných asociáciou EUROFER a aj priamo vládami členských krajín EÚ, zatiaľ nezareagovala na prudko sa zhoršujúcu situáciu, aby bránila jednotný férový trh. Začiatkom júla Európska komisia dokonca povolila o päť percent viac importov.

"Situácia na trhu s oceľou sa za posledné týždne nezmenila k lepšiemu. Z krajín mimo EÚ je možné dovážať oceľové výrobky v ešte väčších množstvách, prevyšujúcich doterajšie rekordné úrovne a pritom sa na túto oceľ nevzťahujú environmentálne požiadavky EÚ. Výsledkom je záplava produktov na trhoch EÚ a tlak na neustále znižovanie ich cien, zatiaľ čo výrobný sektor EÚ je na pokraji recesie a dopyt po oceli klesá," upozorňuje James E. Bruno.

V košickom U.S. Steele pracuje takmer 12 000 zamestnancov a podnik patrí do nadnárodnej korporácie U.S. Steel.

Najlepšie na tom nie je ani automobilový priemysel

Krízu v odvetví spôsobila rastúca cena železnej rudy, emisné povolenky i geopolitická situácia - neistotu spôsobuje nielen brexit, ale aj obchodné vzťahy medzi USA a Čínou. 

Ružovo to nevyzerá ani v automobilovej oblasti. V Európe sa v júni prudko prepadli predaje áut o osem percent, pričom ide o najväčší skok smerom dole od decembra. "Vrchol ekonomiky bol skutočne v minulom roku," reagoval minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter. 

Jedno z úsporných opatrení bol kratší pracovný týždeň.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy