Jasno
27°
Bratislava
Edita
26.9.2023
Špeciálny prokurátor Kováčik odkazuje opozícii: Útokov už bolo dosť
Zdielať na

Špeciálny prokurátor Kováčik odkazuje opozícii: Útokov už bolo dosť

BRATISLAVA / V Bratislave zasadalo päť parlamentných výborov. Riešili sa diaľničné známky, financovanie politických strán, či registrované partnerstvá. Najväčší rozruch však spôsobili výročné správy o činnosti prokuratúry.

Mám dosť všetkých tvrdení, že sme len banda zločincov, vyhlásil na zasadnutí parlamentného ústavnoprávneho výboru špeciálny prokurátor Dušan Kováčik. Reagoval tým na kritiku opozičných poslancov, že Úrad špeciálnej prokuratúry Generálnej prokuratúry Slovenskej republiky zametá korupčné kauzy pod koberec a kryje trestnú činnosť osôb spojenú s vládnymi kruhmi.

Chce konkrétnosti

Kováčik podľa vlastných slov cíti zodpovednosť za ochranu kolegov prokurátorov pred podobnými útokmi. Zároveň vyzval opozíciu, aby uviedla konkrétne prípady zametania káuz a ak také nájde, aby podala trestné oznámenie. Prokurátor podľa Kováčika nikdy nemôže zvíťaziť v spore s politikom. "Prišiel som sem ako slobodný človek, nie ako obžalovaný," zdôraznil.

Opoziční poslanci Alojz Baránik zo strany Sloboda a solidarita a Daniel Lipšic  z OĽaNO-NOVA kritizovali Kováčika ako aj námestníkov generálneho prokurátora Petra Šufliarskeho a Reného Vaneka, že ich inštitúcie nekonajú v politicky citlivých kauzách a aj prípady, kde je nazbieraných dostatok dôkazov, sa podľa nich zastavujú.

Občania im neveria

"Ste nedotknuteľní, je vám jedno, čo si o vás ľudia myslia," povedal Baránik na adresu Generálnej prokuratúry SR s tým, že občania neveria, že trestná činnosť spojená s predstaviteľmi vládnej moci môže byť u nás postihovaná.

Zástupcov Generálnej prokuratúry a Úradu špeciálnej prokuratúry sa poslanci pýtali na viaceré kauzy, vrátane prípadu Bašternák, prokurátora Špirka alebo prokurátorov Palovičovcov. Ako vyhlásil Kováčik, obvinenie prokurátora Špirka ho šokovalo a zasiahlo.

"Strašne som ho chcel na špeciálnej prokuratúre," povedal na adresu Špirka s tým, že práve on mu pridelil citlivé kauzy vrátane preverenia obchodných aktivít ministra vnútra.

Kováčik vyzval opozičných poslancov, aby o všetkých citlivých kauzách spolu viedli odbornú diskusiu. Podľa zástupcov Generálnej prokuratúry hovorí o ich úspešnej činnosti správa o činnosti za minulý rok, ktorú výbor prejednával. Správy o činnosti Generálnej prokuratúry SR a Úradu špeciálnej prokuratúry členovia ústavnoprávneho výboru vzali na vedomie.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy