Zatiahnuté
-1°
Bratislava
Ambróz
7.12.2023
Generálna prokuratúra posunula trestné oznámenie na Fica krajskej prokuratúre
Zdielať na

Generálna prokuratúra posunula trestné oznámenie na Fica krajskej prokuratúre

BRATISLAVA / Generálna prokuratúra nezamietla trestné oznámenie pre výrok Roberta Fica, že treba "zabrániť vytvoreniu ucelenej moslimskej komunity na Slovensku“. Prípad posunula Krajskej prokuratúre v Bratislave a prešetrujú podozrenie zo spáchania prečinu hanobenia národa, rasy a presvedčenia, „prípadne ďalších trestných činov extrémizmu podľa paragrafu 140a Trestného zákona“.

Denníku N sa prihlásil autor trestného oznámenia na Fica. Je ním ekonóm Maroš Ivanič, ktorý žil posledných dvadsať rokov v USA a teraz sa vracia na Slovensko a rozbieha podnikanie v IT biznise.

Hnevá ho arogancia

Do Spojených štátov odišiel po vysokej škole a pracoval pre Svetovú banku a rok pre Radu pre spoluprácu arabských štátov v Perzskom zálive. "Hnevá ma táto arogancia štátnej moci. Ak by som sa mal vrátiť žiť natrvalo na Slovensko, nedokážem už po dvadsiatich rokoch v Spojených štátoch toto akceptovať od politikov,“ vysvetľuje, prečo na Fica podal trestné oznámenie.

"Je to hrôza. Keď sa to dnes deje moslimom, zajtra prídu na rad ateisti, alebo kto ďalší? Treba to odstrániť hneď v zárodku. Nemôžeme sa predsa vrátiť do 30. rokov,“ hovorí o Ficových výrokoch. Ozval sa preto, aby bolo jasné, že na premiéra nepodal trestné oznámenie politik, ale bežný človek.

Zneužitie právomoci verejného činiteľa

Maroš Ivanič podal jedno trestné oznámenie už vlani v máji. Išlo o podanie pre trestný čin zneužitia právomoci verejného činiteľa na Ficovu vládu za to, že ministri a ministerstvá odmietli odpovedať na otázky Denníka N.

Aj v tomto prípade vec presunuli z GP na kraj, potom na okres a ten policajnému vyšetrovateľovi. V decembri trestné oznámenie odmietol. "Podal som protest,“ hovorí Ivanič.

Pozrite si archívnu reportáž s vyjadreniami Roberta Fica:

Súvisiace články

Najčítanejšie správy