Polojasno
Bratislava
Viktor
26.2.2024
Poslanci zmenili ústavu, policajti vás môžu držať za mrežami až štyri dni
Zdielať na

Poslanci zmenili ústavu, policajti vás môžu držať za mrežami až štyri dni

BRATISLAVA / Parlament schválil novelu Ústavy Slovenskej republiky, ktorá reaguje na nedávne teroristické útoky v Paríži. Novela predlžuje maximálne možné lehoty na zadržanie v prípade podozrivých z trestných činov terorizmu.

Zmenu ústavy podporilo 95 zo 141 prítomných poslancov, 25 poslancov bolo proti a 21 sa hlasovania zdržalo.

Za novelu hlasovali poslanci za Smer-SD, Most-Híd a nezaradení Štefan Kuffa a Miroslav Kadúc. Všetci ďalší prítomní poslanci boli proti alebo sa zdržali hlasovania.

96 hodín

Polícia po novom bude môcť zadržať osoby pri trestných činoch terorizmu do 96 hodín, doteraz zákon stanovoval maximálnu hranicu obmedzenia slobody na 48 hodín.

Na základe pozmeňujúceho návrhu poslankyne za Most-Híd Lucie Žitňanskej z novely ústavy vypadlo vládou navrhované predĺženie lehoty na rozhodovanie súdu o väzbe na 144 hodín.

V súčasnosti platnú 72-hodinovú lehotu pre rozhodovanie súdu o väzbe pri obzvlášť závažných trestných činoch považuje Žitňanská za dostačujúcu aj pri trestných činoch súvisiacich s terorizmom.

Žitňanská navrhované predĺženie lehoty na zadržanie podozrivých z terorizmu na 96 hodín pre políciu vníma ako pochopiteľný krok. "Nerozumieme však, prečo by súd potreboval až 144 hodín na vydanie rozhodnutia o väzbe," vysvetlila Žitňanská. Podobnú zmenu ako Žitňanská navrhoval aj nezaradený poslanec Daniel Lipšic, parlament ju neschválil.

Boj proti terorizmu

Zmeny ústavy podľa vlády vychádzajú z predpokladu, že úspešnosť boja proti terorizmu je podmienená včasnou identifikáciou podozrivých aktivít a efektívnou a flexibilnou spoluprácou medzi bezpečnostnými zložkami v krajine, ako aj medzinárodnou spoluprácou spočívajúcou z veľkej časti v rýchlej výmene spravodajských informácií.

Viacerí opoziční poslanci premiérovi Robertovi Ficovi vyčítali, že protiteroristické zákony pripravila vláda narýchlo a Smeru-SD ide len o získavanie hlasov voličov pred voľbami.

Opozícia zároveň upozorňovala, že hoci chcel Smer-SD meniť ústavu, premiér s opozíciou dopredu nerokoval o získaní podpory.

Pozrite si reportáž:

Zdielať na

Súvisiace články

Najčítanejšie správy