Zatiahnuté
Bratislava
Ambróz
7.12.2023
Zrušili obvinenie prokurátora, ktorý vyšetroval kauzu Bašternák
Zdielať na

Zrušili obvinenie prokurátora, ktorý vyšetroval kauzu Bašternák

BRATISLAVA / Generálna prokuratúra vyhovela sťažnosti prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry Vasiľa Špirka a zrušila voči nemu uznesenie o vznesení obvinenia zo zneužitia právomocí verejného činiteľa. Ako informoval generálny prokurátor Jaromír Čižnár, dôvody tohto kroku sú dva. Jednak podľa neho nebolo uznesenie dostatočne odôvodnené a tým preskúmateľné. Druhým dôvodom bolo, že uznesenie bolo vydané predčasne. Trestné stíhanie podľa Čižnára v prípade stále trvá, Špirko však naďalej môže vykonávať svoju funkciu.

Obvinenie Špirka sa týkalo jeho postupu pri výsluchu Ľuboša V., ktorý bol odsúdený za daňové podvody, a vypovedal o podozreniach voči iným osobám. Následne podal trestné oznámenie z dôvodu, že pri tom nebol prítomný jeho advokát. Podľa Čižnára sa dokazovanie v prípade má ešte doplniť, pričom nevylúčil, že obvinenie voči Špirkovi môže byť znovu vznesené.

Čižnár zároveň kritizoval "hystériu", ktorá sa okolo prípadu spustila. "Vyjadroval sa každý bez toho, aby videl spis," povedal. Podľa námestníka generálneho prokurátora pre trestné veci Petra Šufliarskeho neobsahovalo uznesenie o vznesení obvinenia právnu úvahu vyšetrovateľa, že skutok sa stal. "Krajský prokurátor má doplniť dokazovanie, trestné stíhanie naďalej prebieha, podozrenie trvá," uviedol.

Dozoruje vyšetrovanie Kaliňáka

Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská zdôraznila, že pre ňu v celej tejto kauze bolo dôležité, čo povie generálny prokurátor Jaromír Čižnár a ako zdôvodní svoje rozhodnutie. Šéfka rezortu spravodlivosti je rada, že rozhodol, a to aj v relatívne dobrom čase.

Teraz sa chce oboznámiť s jeho argumentmi. Je podľa nej ale vážna vec, že v tak politicky citlivej kauze nebolo uznesenie dostatočne odôvodnené. "To znižuje dôveryhodnosť inštitúcií, ktoré na tom participovali,“ uviedla ministerka.

Špirko okrem iného dozoruje vyšetrovanie ministra vnútra Roberta Kaliňáka – konkrétne, či to, akým spôsobom kúpil podiel vo firme B. A. Haus od Ladislava Bašternáka, nebolo trestným činom. U prokurátora Špirka boli nedávno v tejto kauze vypovedať štyria politici opozície – Daniel Lipšic, Igor Matovič, Richard Sulík a Jozef Rajtár.

SaS: ďalší dôvod na odstúpenie Kaliňáka

Zrušenie obvinenia zo zneužitia právomocí verejného činiteľa voči prokurátorovi Vasiľovi Špirkovi Generálnou prokuratúrou SR je ďalším dôvodom na odstúpenie ministra vnútra Roberta Kaliňáka. Uvádza sa to vo vyhlásení podpredsedu strany SaS Ľubomíra Galka.

"Generálny prokurátor skonštatoval v podstate to isté, čo pred ním sudca Peter Šamko v rámci svojej právnej analýzy, konkrétne, že na obvinenie prokurátora Špirka vyšetrovateľom Národnej kriminálnej agentúry nie je dôvod,“ povedal Galko s tým, že vyšetrovateľ NaKA konal svojvoľne, bez dostatočnej opory vo faktoch a motívom jeho konania bolo s vysokou pravdepodobnosťou odstaviť prokurátora Špirka z vyšetrovania podozrivých obchodov ministra vnútra Roberta Kaliňáka s podnikateľom Ladislavom Bašternákom.

"Konanie vyšetrovateľa NaKA nesie znaky možného zneužitia právomoci verejného činiteľa a príslušné orgány, generálna prokuratúra ako aj inšpekcia ministra vnútra by sa mali ním zaoberať. Z politického hľadiska je to len ďalší dôvod na odstúpenie nielen ministra vnútra Kaliňáka, ale aj riaditeľa NaKA, ktorého niektorí podriadení nepracujú v prospech spravodlivosti a občanov, ale dali sa do služieb zločinu,“ vyhlásil Galko. Ako dodal, krivému obvineniu prokurátora Vasiľa Špirka a pomerom v NaKA sa bude venovať aj brannobezpečnostný výbor, ktorého zvolanie sa spolu s ďalšími opozičnými poslancami rozhodol iniciovať.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy