Zatiahnuté
10°
Bratislava
Romana, Roman
23.2.2024
Je to 4:3, tvrdí obhajca čurillovcov. Do práce sa vracia Sabota aj Dunčko
Zdielať na

Je to 4:3, tvrdí obhajca čurillovcov. Do práce sa vracia Sabota aj Dunčko

BRATISLAVA / Policajti Milan Sabota a Branislav Dunčko, ktorých minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) postavil mimo služby, sa môžu vrátiť do práce. Vyplýva to z neodkladných opatrení Mestského súdu Bratislava IV, ktoré zverejnil právny zástupca Peter Kubina. Ten zastupuje aj ďalších policajtov postavených mimo služby.

Kubina upozorňuje, že pri štyroch policajtoch rozhodol súd v ich prospech a v troch prípadoch skonštatoval, že nemá právomoc a k súladu konania ministra vnútra so zákonom o ochrane oznamovateľov sa nevyjadril. "Vykryštalizovali sa tu dva protichodné názory na otázku právomoci, a preto je namieste, aby sa k veci vyjadril odvolací súd a tieto názory 'zrovnal', či už jedným alebo druhým smerom," skonštatoval. ​Návrhy boli podľa Kubinu všetky odôvodnené rovnako, pričom o každom z nich rozhodoval iný sudca. 

Minister vnútra po nástupe do funkcie dočasne pozbavil výkonu služby šiestich policajtov, tzv. čurillovcov. Odôvodnil to podozrením zo spáchania trestného činu. Keďže mali policajti status chráneného oznamovateľa, podľa Úradu na ochranu oznamovateľov sa mal minister najprv obrátiť na nich. Status chráneného oznamovateľa mal aj policajný viceprezident Branko Kišš. Šutaj Eštok trvá na tom, že postupoval zákonne.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy