Jasno
22°
Bratislava
Arnold
1.10.2023
Prezidentka privítala na Slovensku francúzskeho prezidenta Macrona
Zdielať na

Prezidentka privítala na Slovensku francúzskeho prezidenta Macrona

BRATISLAVA / Prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová v stredu, 31. mája, privítala na Slovensku francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona. Po privítacom ceremoniáli čakalo hlavy štátov spoločné rokovanie v Prezidentskom paláci.

Krátko pred pol jedenástou pristáli na Letisko M. R. Štefánika dva francúzske špeciály s prezidentom Emmanuelom Macronom a delegáciou. Za prísnych bezpečnostných opatrení pod dohľadom Úradu pre ochranu ústavných činiteľov a diplomatických misií a za doprovodu polície sa kolóna presunula do centra Bratislavy, kde sa francúzsky prezident zvítal so slovenskou hlavou štátu Zuzanou Čaputovou.

Počas týchto dní v Bratislave stretnete viac policajtov ako po ostatné dni. Čím by ste boli bližšie k centru mesta, tým viac by ste ich stretávali. Doslova na každom rohu. "Obyvatelia Bratislavy a jej návštevníci sa môžu až do 2. júna stretnúť s dočasnými dopravnými obmedzeniami v okolí hotela v súvislosti s konaním fóra Globsec," ozrejmila hovorkyňa PPZ SR Denisa Bárdyová.

​Prípravy na 18. ročník medzinárodného bezpečnostného fóra prebiehali niekoľko mesiacov vopred. Organizátori museli rátať so všetkými možnými komplikáciami. Už i tak dosť prísne bezpečnostné opatrenia počas dňa znásobili. Viac policajtov v uniformách aj v civile a ostreľovači na strechách budov. Po krátkom oficiálnom stretnutí previezla kolóna Emmanuela Macrona do hotela, kde od pondelka, 29. mája, prebieha medzinárodné bezpečnostné fórum Globsec. Bol hosťom jedného z diskusných panelov.

​Strategické partnerstvo krajín

Prezidentka SR Zuzana Čaputová a francúzsky prezident Emmanuel Macron vyzdvihli strategické partnerstvo krajín. Na stredajšom rokovaní v Bratislave hovorili aj o energetike, boji s dezinformáciami a bezpečnostnej situácii. Čaputová považuje návštevu francúzskeho prezidenta za dôkaz vynikajúcich vzájomných vzťahov. Macron označil Slovensko za priateľa a spojenca. V tejto súvislosti vyzdvihli viacero memoránd o spolupráci, ktoré zástupcovia Slovenska a Francúzska podpísali pri príležitosti Macronovej návštevy. Podpísaný akčný plán strategického partnerstva na ďalšie roky podľa prezidentky vytvára predpoklady na bližšiu spoluprácu v oblasti ekonomiky, vedy, výskumu, vzdelávania či energetiky.

Energetické podniky v paláci podpísali aj memorandum o spolupráci v oblasti jadrovej energetiky a vývoja čistých vodíkových technológií. "Potrebujeme posilňovať našu energetickú sebestačnosť a nezávislosť a zároveň riešiť klimatické výzvy," skonštatovala Čaputová. Hlavy štátov podčiarkli tiež rovnaké postoje k vojne na Ukrajine. Prezidenti hovorili tiež o nadchádzajúcom samite NATO vo Vilniuse, ako ďalšom posilňovaní bezpečnosti krajín na východnom krídle Aliancie, vrátane Slovenskej republiky. Témou rokovania bol aj boj s dezinformáciami. Čaputová poukázala, že v tejto oblasti je Slovensko veľmi zraniteľné. Macron by uvítal prehĺbenie slovensko-francúzskej spolupráce v tejto oblasti. Ako upozornil, vo Francúzsku už prijali v boji proti dezinformáciám rôzne iniciatívy.

Na novinársku otázku o budúcnosti jadrovej energetiky Čaputová skonštatovala, že v čase energetickej krízy je jadrová energia dôležitým a stabilizačným pilierom nášho energetického mixu. Zároveň ale považuje za potrebné zvyšovať aj podiel energie z obnoviteľných zdrojov. V otázke jadrového paliva podľa nej Slovensko diskutuje s Francúzskom o možnej budúcej spolupráci. "Hovoríme s viacerými partnermi, ale v tomto je Francúzsko pre nás veľmi dôležitý hráč práve kvôli posilneniu diverzifikácie zdrojov," dodala.

Macron si myslí, že ambiciózne energetické ciele Európy sa nedajú dosiahnuť bez jadra. Vyzýva na technologickú neutralitu. Stratégia Francúzska podľa neho spočíva v rozvoji jadra a obnoviteľných zdrojov, energetickej efektívnosti a znížení spotreby.

Francúzsky prezident po stretnutí s prezidentkou vystúpil na medzinárodnej konferencii Globsec, kde hovoril o otázkach bezpečnosti Európy i o podpore Ukrajine. Podvečer sa potom stretol s predsedom úradníckej vlády Ľudovítom Ódorom, aby sa napokon vrátil do prezidentského paláca, kam ho Zuzana Čaputová pozvala na večeru a kde mali rozobrať ďalšie aktuálne otázky.

O konferencii Globsec a o Macronových vyjadreniach sa dočítate ďalej tu:

Súvisiace články

Najčítanejšie správy