Zatiahnuté
17°
Bratislava
Zdenka
23.9.2023
Dámske hygienické potreby zadarmo. Žiačky plnia sen každej ženy
Zdielať na

Dámske hygienické potreby zadarmo. Žiačky plnia sen každej ženy

BRATISLAVA / V zahraničí často bežná vec, no na Slovensku sa o tom veľmi nehovorí. Dámske hygienické potreby si v niektorých štátoch môžete zaobstarať bezplatne. U nás sa pre tento krok rozhodla jedna stredná škola v Bratislave. Presnejšie jej žiačky, ktoré v rámci vyučovania vymysleli projekt, zrealizovali ho a chcú inšpirovať aj ďalšie školy po celom Slovensku.

​Prelomiť tabu – to sa rozhodli žiačky jedného bratislavského gymnázia. A na toalety umiestnili dámske potreby. Lívia, Kitty a Natália v rámci vyučovania mali pripraviť projekt na zlepšenie prostredia v škole, pátrali na sociálnych sieťach a nápad bol na svete. "Zistili sme, že v zahraničí je to už normálne, každodenné – tak sme sa rozhodli to priniesť na našu školu a zlepšiť tak postavenie žien v našej komunite," povedala jedna z autoriek projektu Lívia Piešťanská. "Dostali sme veľa pozitívnych ohlasov, dokonca aj na e-mail, ktorý sme vytvorili, od žiačok, rodičov. Aj otázky, či nám môžu nejako pomôcť, finančne podporiť alebo nakúpiť potreby," komentovala Kitty Kovács, spoluautorka projektu. Posledná autorka projektu, Natália Danišková, povedala, že: "Chceme inšpirovať aj iné školy na Slovensku, že toto je naozaj samozrejmosť a že by to malo byť na každej škole."

Projektu urobili kampaň a po škole visia letáky s informáciami. Medzi spolužiačkami panuje podľa nich vzájomná dôvera, a že by si niekto zobral viac, ako je treba, sa ešte nestalo. "Zatiaľ to dopĺňame iba my, raz za týždeň," skonštatovala Natália. "Sme vytvorili také plagáty, kde je napísané, aby to rešpektovali, a keď to budú rešpektovať, tak ten projekt bude pokračovať," vyjadrila sa Lívia. 

A aj samotná škola je z nápadu svojich študentiek nadšená. "Tieto študentky za mnou prišli, predstavili ich projekt, ich požiadavku, chceli vedieť, či ich škola zasponzoruje, takže takto oni začali s týmto projektom. Je to taká prirodzená súčasť nás žien a aj napriek tomu to môže byť často veľmi nepohodlné," zhodnotila Alena Faixová, zástupkyňa riaditeľky pre medzinárodné projekty.

Jedna zo spolužiačok sa k tomuto nápadu vyjadrila, že: "Podľa mňa je to super, že niečo také existuje, že im vyšiel ten projekt a že nám to pomáha." Ďalšia si zas myslí, že: "Úplne to prospelo veľa ľudom. Mňa to zachránilo už v niektorých situáciách, takže je to fakt super." Žiačky dúfajú, že ich projekt zmení pohľad na vec, ako je to napríklad v Škótsku, kde si dámske potreby môžete vyzdvihnúť zadarmo. 

Súvisiace články

Najčítanejšie správy