Zatiahnuté
Bratislava
Henrieta
28.11.2023
SND uvedie inscenáciu Baletu Štátneho divadla Košice - Nureyov
Zdielať na

SND uvedie inscenáciu Baletu Štátneho divadla Košice - Nureyov

Zdroj: Štátne divadlo Košice

BRAATISLAVA / Slovenské národné divadlo privíta 4. februára 2023 Balet Štátneho divadla Košice s mimoriadne zaujímavou inscenáciou životného príbehu Rudolfa Nurejeva, tanečníka a choreografa, ktorý zmenil nazeranie na mužský klasický balet a zaujal svojou túžbou po slobode.

Ondreja Šotha, choreografa a režiséra, oslovil Rudolf Nurejev, ktorého meno ešte stále rezonuje vo svete baletu. A nielen od momentu, kedy sa v júni 1961 odohrala na parížskom letisku Le Bourget dramatická scéna. Baletný súbor Kirovovho (dnes Mariinského) divadla zo vtedajšieho Leningradu mal po úspešnom účinkovaní v Paríži pokračovať s Nureyevom v turné do Londýna.

Ale pre neprístojné správanie v metropole na Seine, neželané kontakty a podobne, sa stal nepohodlným či nebezpečným a KGB nastražila Nureyevovi pascu s tým, že jeho vystúpenie je očakávané v Kremli. Nasledujúci deň svetová tlač uvádzala, že grandióznym skokom "grand pas jeté" sa za pomoci francúzskej polície podarilo Nureyevovi ešte na letisku požiadať o politický azyl, vtedy mal 23 rokov.

Čím bol pre tohto výnimočného umelca tanec?

"Dokonalý pohyb mi nestačil. Potreboval som výraz, viac intenzity, viac duše," vyjadroval sa umelec. Všetko to dokázal na najprestížnejších svetových javiskách. Spoločnosť ho obdivovala, uznávala a bol rovnako populárny ako rockové spevácke idoly. Dĺžka potleskov počas predstavení nemala konca. Vo Viedni v roku 1964 po predstavení Labutieho jazera, kde tancoval princa Siegfrieda po boku nemenej slávnej baleríny Margot Fonteyn, vyvolalo publikum sólistov pred oponu osemdesiatkrát – bol to zápis do Guinnessovej knihy rekordov. Nurejev očaril svojou osobnosťou nielen umelecký svet, stal sa azda najslávnejším tanečníkom všetkých čias a vraj aj jedným z tých.

Mládenec z chudobnej roľníckej rodiny, ktorý prežil detstvo v meste Ufa vzdialenom vyše dvetisíc kilometrov od Leningradu, v ktorom začal svoju umeleckú kariéru, dobyl svet. Miloval Paríž, kde obklopený luxusom zomrel ako 54-ročný. Nurejev sa stal ikonou – vo svetlách lámp na divadelnej scéne, na filmovom plátne, v muzikáloch na Broadway a neodolal ani dirigentskej taktovke. Svoj tatársky temperament nekrotil, žil intenzívne. 

Autor choreograficko-režijnej koncepcie Ondrej Šoth uvádza v programovom bulletine k inscenácii Nureyev, že je to príbeh o neslobode. O tom, že slobodu si treba vždy vybojovať, aj za cenu obetí. "Inscenáciou vzdávam hold tanečnému umeniu a Nurejevovi ako osobnosti, ktorá rozvinula mužský tanec. Jeho tanečnou interpretáciou a následne choreografickou tvorbou sa totiž začal obrovský rozvoj mužskej techniky a estetiky tanca," dodáva. 

Len jedno predstavenie strhujúcej baletnej fresky Nureyev, epickej drámy, ktorá priblíži život legendárneho tanečníka Rudolfa Nurejeva, v ktorej Ondrej Šoth a Zuzana Mistríková reflektujú nielen kariéru, ale odhaľujú aj dušu umelca, uvádza Balet Štátneho divadla Košice v Slovenskom národnom divadle v sobotu 4. februára o 18:00. V hlavnej úlohe sa exkluzívne v Bratislave predstaví dlhoročný prvý sólista Viedenského štátneho baletu Roman Lazík.

Štátne divadlo Košice

Súvisiace články

Najčítanejšie správy