Skoro jasno
24°
Bratislava
Elena Helena
18.8.2022
Homofóbom roka sa stal minister financií Igor Matovič, tesne predbehol Fica
Zdielať na
Slovensko

Homofóbom roka sa stal minister financií Igor Matovič, tesne predbehol Fica

Archívne video

Andrej Danko si v minulosti prebral cenu za anketu

BRATISLAVA / Víťazom jubilejného desiateho ročníka ankety o anti-cenu Homofób roka sa stal minister financii a líder OĽaNO Igor Matovič. O jediné percento predbehol a tak tesne porazil expremiéra Roberta Fica, ktorý získal 32 percent hlasov. Medzi nominovanými bol aj biskup Jozef Haľko, tenista Martin Kližan a hovorca Aliancie za rodinu Anton Chromík, ktorý v ankete už raz vyhral. Informoval o tom v tlačovej správe Inštitút ľudských práv (IĽP).

Anketu zorganizovali pri príležitosti Medzinárodného dňa proti homofóbii mimovládne organizácie IĽP a Dúhové Slovensko. Do hlasovania na webovej stránke ludskeprava.sk/homofob sa mohol zapojiť ktokoľvek, rovnako aj poslať nomináciu. "Je mimoriadne poľutovaniahodné, že najúspešnejšími v tejto ankete boli dvaja bývalí predsedovia vlády. Šírenie nenávisti, stereotypov a zneužívanie LGBT menšiny na vytĺkanie politického kapitálu sa zjavne presunulo od extrémistov do hlavného prúdu slovenskej politiky. Namiesto riešenia reálnych problémov sa politici uchyľujú k rozpútávaniu vášni a rozdeľovaniu spoločnosti,“ povedal riaditeľ IĽP Peter Weisenbacher.

Trofejou pre víťaza je štylizovaný piktogram

Zdeformovaná tvár, ktorá v sebe ukrýva aj nápis štyri percentá, teda tradične chápaný podiel neheterosexuálnych osôb v populácii. Matovičovi ocenenie majú doručiť iba poštou, pretože sa s ním nechcú stretnúť ."Počínanie ministra Matoviča v oblasti práv LGBT menšiny ťažko interpretovať inak, ako vykonávanie putinovskej, pro-kremeľskej politiky. Zbytočne budeme posielať tanky a stíhačky na Ukrajinu, ak nedokážeme uchrániť hodnoty ako rovnosť pred zákonom či ochrana menšín ani vo vlastnej krajine," povedal Weisenbacher.

V minulosti anketu vyhral aj Andrej Danko

V minulosti sa víťazmi ankety stali poslanec Štefan Kuffa za svoj výrok o topení gejov, Konferencia biskupov s tvrdením, že ľudsko-právni aktivisti sú „aktéri kultúry smrti“ a predseda neonacistickej ĽSNS Marián Kotleba. Cenu si však odmietli prevziať. Ako jediný si cenu prevzal bývalý predseda NR SR Andrej Danko, ktorý po stretnutí s aktivistami pripustil, že v niektorých svojich výrokoch sa mýlil a korigoval ich. Pred dvoma rokmi bola víťazkou poslankyňa Anna Záborská, ktorá v ankete získala viac hlasov ako krúžkov vo voľbách.

Súvisiace články

Najčítanejšie