Andrej Danko si prevzal cenu Homofób roka. Na registrované partnerstvá nie sme ešte pripravení, tvrdí

06.07.2018 15:25 Noviny.sk Slovensko

Andrej Danko si prevzal cenu Homofób roka. Na registrované partnerstvá nie sme ešte pripravení, tvrdí

BRATISLAVA / Andrej Danko je homofóbom roka. Túto anketu v úvodzovkách vyhral za výrok, že ak sa človek vzdá reprodukcie a rozhodne sa pre homosexuálny zväzok, nemá právo vychovávať dieťa. Danko na oplátku pozval vyhlasovateľov ankety na stretnutie a anticenu si osobne prebral. Tvrdí, proti homosexuálom nič nemá, no registrované partnerstvá sú zatiaľ pre Slovákov nedosiahnuteľné.

"Rešpektujem každého a prijal som argumenty, že sú to ľudia, ktorí si nevyberajú svoju orientáciu. Pre mňa ako právnika je základnou zásadou zákon. Sme ešte veľmi ďaleko z hľadiska akceptácie registrovaných partnerstiev. Je prirodzené, že sa musíme baviť otázkou nahliadnutia partnera do zdravotných kariet a možnosťou dedičstva, ale ak v legislatíve akceptujete a dáte v zákone o rodine na rovnakú úroveň registrované partnerstvá, potom tie partnerstvá požadujú rovnaké práva a povinnosti, aké majú muž a žena, vrátane adopcií detí," povedal predseda NR SR Andrej Danko. 

Myslí si, že je ešte veľmi málo času za nami, aby sme dokázali vyhodnotiť, čo urobila možnosť adopcií maloletých detí v registrovaných partnerstvách z hľadiska ich vývoja. Podľa Danka registrované partnerstvá LGBT osôb počas tejto vlády uzákonené nebudú.

Problémom je homofóbia

Krempaská však konštatovala, že štúdie zo západných krajín, kde sú adopcie u partnerov rovnakého pohlavia zaužívané viac než dvadsať rokov, neukazujú, že deti z týchto partnerstiev by boli častejšie homosexuálne ako v iných zväzkoch. Väčším problém u týchto detí, ako uviedla, nie sú ich rodičia, ale homofóbia v ich okolí.

Danko víťazom anticeny 

Andrej Danko je prvým víťazom, ktorý si anticenu Homofób roka s diplomom a brožúrkou o najčastejších mýtoch o LGBT populácii prevzal. Trofejou pre víťaza je štylizovaný piktogram, zdeformovaná tvár, ktorá v sebe ukrýva aj nápis 4 %, teda tradične chápaný podiel neheterosexuálnych osôb v populácii. Víťazom šiesteho ročníka ankety o anticenu Homofób roka sa stal za výrok: "Ak sa niekto na základe sexuálnej orientácie vzdá práva reprodukcie, vzdal sa, čo mu príroda a Boh dali, pretože, ak sa niekto rozhodne pre homosexuálny zväzok, tak nemôže mať právo vychovávať deti“. K svojmu výroku sa Danko hlási, ale upozorňuje, že je vytrhnutý z kontextu.

Stretnutie v parlamente

Stretnutie na pôde predsedu Národnej rady SR, kde prvýkrát hovorili o homofóbii, predstavitelia IĽP vnímajú ako dôležitý signál, pretože je to téma, ktorá rezonuje a je dôležité bojovať proti homofóbii. "Hovorili sme o dedičnosti, ako je to s embrionálnym vývojom a modulmi v mozgu, snažili sme sa mu vysvetliť vedeckou metódou, že sa človek s homosexualitou rodí. Výsledkom sú ľudia, ktorí si nič nevybrali a pre ktorých je najlepšie, čo môžu spraviť prijať to, ako sa narodili a žiť podľa toho. My ostatní im k tomu môžeme pomôcť práve tým, že im právne poskytneme možnosť žiť usporiadaným životom,“ doplnil Andrej Lúčny.

PRIDE nepomôže 

S predstaviteľmi IĽP Danko hovoril aj o vyvesení LGBT zástavy na štátnych úradoch, keďže podľa neho len štátne vlajky môžu byť v štátnych úradoch. Zároveň skonštatoval, že Dúhový PRIDE neprispieva získaniu ich práv. "Nemyslím si, že takéto niekedy až teatrálne pochody pomôžu homosexuálom v dosiahnutí ich práv, o týchto veciach treba viesť odbornú a zodpovednú diskusiu," podotkol.

V ankete svoj hlas odovzdalo viac ako 10-tisíc ľudí. Medzi nominovanými boli kontroverzný kňaz Marián Kuffa, poslanec NR SR Boris Kollár (Sme rodina), poslanec Európskeho parlamentu Branislav Škripek (OĽaNO), ale aj bývalý minister obrany Ľubomír Galko.

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ

Ďakujeme za vaše názory

TV Program

23:00 Vtierka Sam
00:00 Akty X
01:00 Noviny TV JOJ
22:10 Príbeh kmotra
00:20 Cestovanie v čase
00:55 It's Always Sunny in Philadelphia XI.
23:05 A.P.B.: Nová generácia
00:05 Tequila a Bonetti
01:00 POLICAJTI V AKCII
23:10 Príbehy dvoch myší II.
23:35 Zabi nudu! II.
23:40 Ovečka Shaun II.
21:55 V utajení
23:40 Krvavý Valentýn
01:15 Hudba ticha