Jasno
14°
Bratislava
Želmíra
23.5.2022
Bývalý vyšetrovateľ Marián Kučerka sa postavil pred sudcu. Je obvinený z prijímania úplatku a korupcie
Zdielať na

Bývalý vyšetrovateľ Marián Kučerka sa postavil pred sudcu. Je obvinený z prijímania úplatku a korupcie

BANSKÁ BYSTRICA / Na Špecializovanom trestnom súde v Banskej Bystrici sa dnes začalo hlavné pojednávanie s bývalým vyšetrovateľom Národnej kriminálnej agentúry Mariánom Kučerkom obvineného z korupcie v rámci policajných akcií Očistec aj Judáš. Obžalovaný odmietol ponúknutú dohodu o vine a treste prokurátorom Úradu špeciálnej prokuratúry. Prokurátor ponúkol v tejto fáze obžalovanému dohodu o vine a treste s tým, že sa mu uloží trest odňatia slobody znížený o jednu tretinu z trestu šesť rokov a osem mesiacov so zaradením do ústavu pre výkon trestu s minimálnym stupňom stráženia a trest prepadnutia majetku. Prokurátor prečítal následne obžalobu a Mariána Kučerku obžaloval pre skutok kvalifikovaný ako zločin prijímania úplatku a druhý skutok ako obzvlášť závažný zločin prijímania úplatku v spolupáchateľstve.

Obžalovaný prehlásil, že vo vzťahu k obidvom skutkom je nevinný a vo veci bude vypovedať. Vypovedať však chce až po tom, keď budú vo veci vypočutí svedkovia Bernard S., Ľudovít M. a Peter P., „nakoľko oni prispôsobia výpoveď k tomu, čo by som povedal, lebo to sa stalo už v prípravnom konaní". Prokurátor toto hodnotil ako využitie práva na odopretie výpovede, ale v neskoršom štádiu konania nič nebráni obžalovaného vypočuť. Preto navrhol, aby boli prečítané jeho skoršie výpovede, s čím sa sudca stotožnil.

Mariána Kučerku obvinili v rámci policajných akcií Očistec aj Judáš. Podľa medializovaných informácií prijal úplatky od nitrianskeho podnikateľa Norberta Bödör, ako aj bývalého šéfa daňových kriminalistov Ľudovíta M. Figuroval tiež v prípade bývalého šéfa Slovenskej informačnej služby Vladimíra Pčolinského, v prípade ktorého však Generálna prokuratúra SR zrušila obvinenie.

Marián Kučerka sa do povedomia dostal aj tým, že prokurátorov Úradu špeciálnej prokuratúry Michala Šúreka a Ondreja Repu obvinil z nátlaku a vyhrážok. Neskôr sa im však ospravedlnil s tým, že šlo o nepravdivé tvrdenia.

Súvisiace články

Najčítanejšie