Jasno
13°
Bratislava
Želmíra
23.5.2022
Čaputová prijala zástupcov výprav na zimné olympijské a paralympijské hry v Pekingu. Športové úspechy sú zdrojom radosti
Zdielať na

Čaputová prijala zástupcov výprav na zimné olympijské a paralympijské hry v Pekingu. Športové úspechy sú zdrojom radosti

BRATISLAVA / Prezidentka Zuzana Čaputová prijala sľub od členov slovenských výprav, ktorí sa chystajú na zimné olympijské a paralympijské hry do Pekingu. Obe podujatia budú v prísnom pandemickom režime v krajine, z ktorej sa pred dvomi rokmi koronavírus rozšíril po celom svete. Za všetkých kolegov sľub zložili bobistka Viktória Čerňanská, hokejista Marek Hrivík, parahokejista Marián Ligda a reprezentantka v curlingu na vozíku Monika Kunkelová. Olympiáda sa začne štvrtého februára, paralympiáda o mesiac neskôr.

​ZOH sú v Číne na programe od 4. do 20. februára, ZPH od 4. do 13. marca.

"Pred nami stojí ďalšia veľká športová výzva - pripraviť slovenský olympijský tím na hrdú reprezentáciu krajiny počas ZOH v Pekingu. Verím, že naši športovci budú hrdo reprezentovať Slovensko a budeme im priať, aby priniesli aj športové výsledky, ktoré si asi každý fanúšik športu želá," povedal v príhovore prezident Slovenského olympijského a športového výboru (SOŠV) Anton Siekel. Za Slovenský paralympijský výbor (SPV) jeho predseda Ján Riapoš povedal: "Nebude ľahké nadviazať na výsledky z Pjongčangu. Posledné štyri roky skomplikovali prípravu, otáznikom bude aj to, kto bude môcť v Pekingu štartovať. Našim hlavným cieľom je doviesť výpravu bezpečne späť na územie SR. Ďakujeme, že nie je prerušená tradícia skladania sľubu do rúk hlavy štátu. Sám dobre viem, čo to pre športovcov znamená."

Výprava SR si z rúk prezidentky SR prevzala štátnu vlajku, členovia výpravy dostali menovacie dekréty a od prezidenta SOŠV účastnícke odznaky. Čerňanská, Hrivík, Ligda a Kunkelová v mene všetkých športovcov sľúbili dodržiavanie pravidiel v duchu inklúzie a rovnosti. "Robíme to pre česť našich tímov, v súlade so základnými zásadami olympizmu a aby sme vďaka športu urobili svet lepším," povedali.

"Športové úspechy a víťazstvá, najmä tie na olympijskej či paralympijskej pôde, sú pre nás zdrojom hrdosti a nadšenia. Najmä v dnešných časoch, keď je o dobré správy núdza, môžete byť vy ich nositeľmi. Verím, že dobrých správ nám pošlete čo najviac. Dôležité je, aby sa súťaže vôbec konali a aby ste sa na štart postavili zdraví. Verím, že každému sa podarí vyhnúť vírusu a svoje súťaže zvládnete so cťou. Ste inšpiráciou pre mladých a deti, predstavujete príklad, ktorý budú mnohí nasledovať. Budete ich motivovať a budú mať túžbu dosiahnuť to, čo vy," zaznelo z úst prezidentky SR Zuzany Čaputovej.

Súvisiace články

Najčítanejšie