Lekári dávajú vláde poslednú výzvu. Ak odmietnu nadčasy, nebude sa mať, kto starať o pacientov
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Cez 2500 nemocničných lekárov dáva vláde poslednú výzvu, aby riešila mimoriadne vážnu situáciu v zdravotníctve. V opačnom prípade v decembri nepodpíšu dodatky k nadčasom na rok 2022 a celé Slovensko tak podľa ich slov pocíti, že slovenské zdravotníctvo funguje len základe preťažovania lekárov nadčasmi.
"Máme nadpolovičnú väčšinu nemocničných lekárov, ktorí nevidia dôvod dobrovoľne súhlasiť s nadlimitnou nadčasovou prácou," potvrdil predseda Lekárskeho odborového združenia, Peter Visolajský. Odborármi navrhované riešenia personálnej stabilizácie lekárov a zdravotných sestier, ozdravenie nemocníc a zabezpečenie starostlivosti o pacientov podporila rozhodujúca väčšina nemocničných lekárov formou podpisu deklarácie o pripravenosti k výpovediam zo služieb. Lekári sa v nich zaviazali, že od januára budúceho roka budú pracovať nadčas už iba v medziach zákona a pracovnej zmluvy.
Ako uviedol na tlačovej konferencii Peter Visolajský, takzvané deklarácie o nadčasoch podpísalo 2 511 lekárov z fakultných, univerzitných a regionálnych nemocníc, čo predstavuje nadpolovičnú väčšinu všetkých nemocničných lekárov. Odborári zároveň vyzvali zodpovedných, aby sa situáciou začali okamžite zaoberať.
Podľa Visolajského slov sa od septembra tohto roka, kedy združenie predstavilo deklarácie o nadčasoch, nič nezmenilo, situácia sa iba naďalej zhoršuje. „Napriek tomu, že iné krajiny pristúpili k razantnému zvýšeniu miezd lekárov a sestier, Slovensko v tejto veci nekoná,” dodal Peter Visolajský. K vyriešeniu situácie s hroziacim nedostatkom lekárskeho personálu na pokrytie všetkých nadčasov nepomohlo ani stretnutie s ministrom zdravotníctva Vladimírom Lengvarským.
"Ministerstvo pripravuje veľkú reformu, aby zlepšilo podmienky v zdravotníctve aj podmienky pre lekárov," povedala hovorkyňa ministerstva zdravotníctva, Zuzana Eliášová. Visolajský uviedol, že Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky vidí jediné riešenie situácie v pripravovanej reforme nemocníc, ktorá však podľa odborárov nič nevyrieši, naopak, situáciu ešte zhorší a zdravotníckeho personálu bude ubúdať stále viac.
Iniciatívu podporili aj Slovenská lekárska komora a Lekárska fakulta Univerzity Komenského v Bratislave
Za podporu sa poďakovali aj prezidentke SR Zuzane Čaputovej. Na tlačovú konferenciu zareagovala tiež strana Hlas - Sociálna demokracia. Bývalý minister zdravotníctva a člen zdravotníckeho výboru Národnej rady SR Richard Raši lekárom takisto vyjadril podporu. „Ministra zdravotníctva som opakovane vyzýval, aby odmeňovanie zdravotníkov riešil, pretože o lekárov a sestry bojujú všetky krajiny v Európe. Minister však neurobil nič. Preto strana Hlas pri rokovaní o štátnom rozpočte navrhne navýšenie platieb za poistencov štátu o pol miliardy eur, ktoré by sa mali presunúť z rezervy vlády,” dodal.
"S lekármi Lekárskeho odborového zväzu sme sa stretli pred pár týždňami a určite ešte rokovať budeme a urobíme všetko pre to, aby sme sa s nimi dohodli. Nedovolíme, aby vznikli až také problémy. Nájdeme riešenie," vyhlásila Eliášová.