Lengvarský: Ľudia, ktorí rozširujú hoaxy o očkovaní prispievajú k zbytočnej smrti obyvateľov Slovenska

Lengvarský: Ľudia, ktorí rozširujú hoaxy o očkovaní prispievajú k zbytočnej smrti obyvateľov Slovenska

BRATISLAVA / Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský sa stretol s generálnym prokurátorom Marošom Žilinkom v súvislosti s verbálnymi útokmi zo strany obyvateľov na zdravotníckych pracovníkov. Okrem atakov na zdravotníkov sa zároveň podľa Lengvarského otvorila aj téma šírenia hoaxov a nepravdivých tvrdení na sociálnych sieťach.

Podľa slov Žilinku spoločne hodnotili situáciu a zhodli sa, že takéto konanie treba jednoznačne spoločensky odsúdiť. „Zdravotníci sú tu na to, aby chránili naše zdravie, preto si zaslúžia vďaku a ochranu,” uviedol Žilinka. Riešili sa aj téma šírenia poplašných správ a rôznych hoaxov, pričom podľa ministra „ľudia, ktorí tieto správy šíria, vlastne prispievajú aj k smrti obyvateľov Slovenska”.

Žilinka tiež pripomenul, že od 1. januára 2017 majú zdravotnícki pracovníci pri výkone zdravotnej starostlivosti v súvislosti s ochranou života a zdravia občanov status chránenej osoby. V praxi to znamená, že v prípade, že sú zdravotníci objektom útoku, či už verbálneho alebo fyzického, tak takéto konanie má byť v praxi posudzované ako závažnejší spôsob konania. „Inak povedané, hrozí za nich vyššia trestná sadzba,” vysvetlil Žilinka. Dodal však zároveň, že orgány prokuratúry sú až na konci reťazca v rámci trestného konania a prioritným orgánom, ktorý zodpovedá za odhaľovanie trestných činov a ich páchateľov, sú orgány Policajného zboru. Z tohto dôvodu sa ešte v utorok stretne s prezidentom Policajného zboru.

​​Počas víkendu o tejto téme s prezidentom Policajného zboru hovoril aj minister Lengvarský, ktorý v rámci vyhlásenia po skončení stretnutia potvrdil, že sa na potrebe riešenia útokov zhodli. Stretnutie so Žilinkom označil za prínosné a dodal, že cíti podporu, ako zo strany prokuratúry, tak aj Policajného zboru. Okrem atakov na zdravotníkov sa zároveň podľa Lengvarského otvorila aj téma šírenia hoaxov a nepravdivých tvrdení na sociálnych sieťach. „Snažili sme sa nájsť aj odpovede na niektoré otázky s týmto súvisiace, akým spôsobom postupovať, akým spôsobom tých ľudí odhaľovať a akým spôsobom ich potom ďalej riešiť, či priestupkom alebo trestnoprávne,” doplnil minister. Vyjadril sa tiež v tom zmysle, že urobí všetko preto, aby šíriteľov nepravdivých správ odhalili a potrestali, nakoľko sú aj kvôli nim nemocnice preplnené COVID pacientmi a nemôže sa poskytovať biela medicína.

Zdroj: noviny.sk/ TV JOJ/ SITA

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

TV Program

05:05 Bez servítky
06:20 Noviny TV JOJ
07:00 Krimi
05:35 Kinosála
06:00 Kutyil s.r.o.
07:15 Kutyil s.r.o.
05:30 Premeny domov na Havaji
05:50 Rodinné záležitosti
07:25 Prvé oddelenie
05:00 Zabi nudu! II.
05:05 Zabi nudu! II.
05:10 Tashiho svet
05:05 Hledá se Yetti
06:50 Šachový princ
08:45 Příběh mořské panny