Kampaň Europolu má za cieľ zastaviť zneužívanie detí. Pri identifikovaní môže pomôcť každý

Kampaň Europolu má za cieľ zastaviť zneužívanie detí. Pri identifikovaní môže pomôcť každý

SLOVENSKO/SVET / Páchateľov, ktorí zneužívajú maloletých, môžete pomôcť identifikovať aj vy. Europol pravidelne zverejňuje fotky špecifických predmetov alebo oblečenia z videí s deťmi. Tipy, kde sa dané veci môžu napríklad predávať, im od roku 2017 poslalo už vyše 26-tisíc ľudí z celého sveta.

Na nasledujúcich fotkách môžete vidieť časti predmetov, oblečenia či nábytku, ktoré sa objavujú v rôznych videách s detskou pornografiou. Keďže veľakrát ide o nekvalitné záznamy, alebo sú dané predmety príliš malé, kvalita vyrezaných fotiek je nižšia. Vyšetrovatelia sa zameriavajú aj na čo najmenšie detaily, ktoré by im pomohli dostať sa bližšie k páchateľom a identifikovať ich.

"Pozrite sa pozorne na predmet, či ho nepoznáte, či neviete, kde sa predáva. Možno ste ho videli na Slovensku, možno niekde v zahraničí na dovolenke," povedal hovorca prezídia PZ SR Michal Slivka. Na stránke Europolu si môžete pozrieť všetky fotky, ktoré vyšetrovatelia zverejnili. Ak sa vám zdajú povedomé, po kliknutí na konkrétny obrázok môžete anonymne cez krátky formulár priamo Europolu napísať svoj tip. 

Kampaň Europolu, ktorá má za cieľ zastaviť zneužívanie detí, funguje od roku 2017. Do júla tohto roka im od ľudí z celého sveta prišlo viac ako 26-tisíc tipov. Vyšetrovateľom sa v 105 prípadoch podarilo identifikovať krajinu, kde boli videá nahrávané, zachránili 12 sexuálne zneužívaných detí a chytili 4 páchateľov. Do kampane sa zapojila aj Austrálska federálna polícia, ktorá sa zameriava na ázijsko-pacifickú oblasť.

Zistiť presné číslo sexuálne zneužívaných detí je veľmi ťažké. Veľa obetí to nechce alebo ani nemá šancu nahlásiť. Odhaduje sa však, že takéto traumy ročne prežije minimálne pol milióna detí. Sexuálne zneužívané sú vo veľa prípadoch členmi rodiny či známymi. Až 93 % detí teda páchateľa pozná. Vo zvyšných percentách prípadov sú deti obeťami cudzích ľudí. Len v Amerike je registrovaných pol milióna pedofilov, pričom takmer 100 tisíc sa pred políciou skrýva. 

Zvrátené videá plné sexuálneho násilia na deťoch normálny človek nepochopí a nevyhľadáva. Preto je psychicky veľmi náročné aj pre vyšetrovateľov sa v rámci práce na takýto materiál pozerať. "Práve takýto policajti alebo vyšetrovatelia s tým najhorším čo si vôbec vieme predstaviť. Je to veľmi náročné, aj z tých skúseností, ktoré máme, tak niekedy trpia aj takou nespavosťou alebo často aj v súkromí sa im potom vizualizujú tie veci, ktoré poznajú z práce, ale oni sú vytrénovaní, naozaj sa snažia, robia perfektnú prácu, vlastne celá spoločnosť potrebuje, aby to ustáli, a aby od spoločnosti cítili tú podporu," povedal psychológ Marek Madro. 

Zdroj: noviny.sk/ TV JOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

10:20 Česko Slovensko má talent ...To naj
12:00 Pán Božský
14:20 Chlapec, ktorý sa stane kráľom
09:55 Nové bývanie
11:05 Dizajnérske duo Nate a Jeremiah I.
12:00 Najkrajší dom v ulici
10:55 Vraždy v Brokenwoode V.
13:20 12 podmienok dedičstva: Nekompromisný osud
15:50 Samé šťastie
11:00 Kikirikí
11:05 Kikirikí
11:15 Arthur a Minimojovia
09:45 Fukušima
11:55 Tajemná zahrada
13:40 Tankový prapor