Na diaľnici v Bratislave bude povolená aj rýchlosť 130 km za hodinu

25.08.2021 16:28 Noviny.sk Slovensko

Na diaľnici v Bratislave bude povolená aj rýchlosť 130 km za hodinu

Archívna reportáž
embed kód
BRATISLAVA / Národná diaľničná spoločnosť predstavila novinku v podobe nového projektu líniového riadenia na obchvate D1, ktorý má urýchliť dopravu a zvýšiť kapacitu na existujúcej cestnej sieti o 10 až 20 percent. Stavebné práce na oprave diaľničného mosta v bratislavskom Lamači ukončia predčasne, a to už tento týždeň. Na tlačovej konferencii o tom informovali zástupcovia Národnej diaľničnej spoločnosti a dopravnej polície.

"Líniové riadenie bude spustené 26. augusta o polnoci. Bude sa spúšťať v niekoľkých fázach, prvá fáza bude od križovatky Bratislava Pečňa - Bratislava Vajnory," ozrejmil prevádzkový riaditeľ NDS Peter Peťko.

Hlavným cieľom nového typu riadenia v Bratislave je zvýšenie bezpečnosti

Značenie bude informovať o prípadných dopravných nehodách a obmedzeniach na ceste. "Navyše, líniové riadenie v súvislosti s prebiehajúcou legislatívnou zmenou umožňuje jazdiť v určitých dobách rýchlosťou 130 km za hodinu," doplnil s tým, že značenie bude zohľadňovať aktuálny stav v premávke.

NDS ďalej informovala, že od konca augusta do novembra budú aktualizovať dopravné značenie

Prvým dôvodom je legislatívna zmena, v zmysle ktorej sa budú pri značení využívať medzinárodne používané piktogramy. Druhým dôvodom je postupné presmerovanie hlavného tranzitného ťahu na mimomestské komunikácie po ukončení obchvatu D4R7, čo bude mať za následok čiastočné odľahčenie dopravy na D1.

Stavebné práce na oprave diaľničného mosta v Lamači ukončia už tento týždeň

"Už v piatok, 27. augusta, predčasne ukončíme práce na oprave mosta, skončíme teda skôr o 11 dní oproti pôvodnému plánu," uviedli zástupcovia NDS. Z dôvodu opravy diaľničného mosta v Lamači bola obmedzená doprava na diaľnici D2 medzi Bratislavou a Stupavou počas celého leta.

Ako uviedol predseda predstavenstva a generálny riaditeľ NDS Juraj Tlapa, tento most sa dostal už do piateho stupňa poškodenia. Plánovaniu opravy podľa neho predchádzalo množstvo rokovaní s dotknutými subjektmi, napríklad so Železnicami Slovenskej republiky. "Treba si uvedomiť, že sme to urobili za plnej prevádzky železničnej dopravy pod nami," poznamenal a vyzdvihol spoluprácu a súčinnosť so zhotoviteľom aj dopravnou políciou. "Pôvodne sme mali harmonogram do 6. septembra, keď sa mala spustiť doprava. Spustí sa teraz v piatok s tým, že ešte cez víkend tam budú drobné obmedzenia pre dokončovacie práce, od pondelka to bude na 100 percent," uviedol s tým, že skoršie otvorenie sa podarilo vďaka dobrej koordinácie všetkých zainteresovaných.

"Do tohto kritického úseku sme velili denne v jednom časovom období minimálne tri hliadky dopravnej polície, ktoré regulovali dopravu práve v tom mieste zúženia," poznamenal riaditeľ bratislavského krajského dopravného inšpektorátu Milan Pilip. Dopravná polícia regulovala tiež dopravu na výjazde od Bory Mall, kde sa tvorili kolóny a uprednostňovali vozidlá mestskej hromadnej dopravy. Minimálne dve hliadky boli aj na obchádzkových trasách od Stupavy či Volkswagenu. Najväčším problémom bola podľa neho zahraničná kamiónová doprava, ktorej vodiči nerešpektovali dopravné značenie a blokovali ľavý jazdný pruh. "U nich sme potom museli pristúpiť aj k sankciám," doplnil.

Zdroj: noviny.sk/sita

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

TV Program

05:40 Krimi
06:15 Ranné noviny
08:35 Bez servítky
05:25 Nové bývanie
05:55 Kixšou
06:10 Moja mama varí lepšie ako tvoja
05:45 Policajti v akcii
06:40 Prvé oddelenie
07:15 Prvé oddelenie
05:00 Zabi nudu! II.
05:10 Tashiho svet
05:25 Pat a Mat
06:00 Tankový prapor
07:30 Tarzan - Král džungle
09:15 Pojedeme k moři