Za elektrinu a plyn si zrejme na budúci rok budeme musieť priplatiť

Za elektrinu a plyn si zrejme na budúci rok budeme musieť priplatiť

BRATISLAVA / Za elektrinu a plyn si zrejme na budúci rok budeme musieť priplatiť. Po vlaňajších rekordne nízkych trhových cenách týchto komodít sa totiž situácia obracia, čo sa zrejme prejaví aj na našich peňaženkách. Energie by podľa analytikov mohli na budúci rok stúpnuť o približne päť percent. Rezort hospodárstva je napriek tomu odhodlaný zdražovaniu zabrániť.

Ekonomika sa zotavuje, spotreba stúpa a ceny komodít na burzách postupne rastú. S ďalším oživovaním by sa mal tento trend ešte zvýrazniť, čo nie je dobrá správa pre spotrebiteľov. Napriek tomu, že ceny na budúci rok sa budú odvíjať od vývoja za prvých šesť mesiacov tohto roka, situácia na burze nie je jediný faktor, ktorý vplýva na koncové ceny.

“Čo sa týka cien zemného plynu, tam je niekoľko faktorov. Ako prvý by som zmienil počasie, lebo v prvej polovici apríla bolo v Európe chladno, čo znamenalo zvýšenú spotrebu zemného plynu, ktorý sa vyťažoval aj zo zásobníkov. Ďalším faktorom je aj cena emisných povoleniek, ktorá je momentálne rekordne vysoká," ozrejmil výkonný riaditeľ SPNZ Richard Kvasňovský. Napriek tomu, že ceny komodít sú v súčasnosti vyššie ako vlani, o cenovej politike sa napokon rozhodne až v najbližších mesiacoch.

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

TV Program

12:00 Hry o život
15:00 Miláčikovo
15:40 Nová záhrada
10:40 Skutočné príbehy
12:10 Rozpáľ to, šéfe!
13:20 Všetko čo má Ander rád
11:05 Ochrancovia
12:05 Ochrancovia
13:25 Kosti IV.
12:00 Maxipes Fík II. - Divoké sny Maxipsa Fíka
12:05 Dážďovečky
12:20 Krtko
10:35 Grace, kněžna monacká
12:30 Twilight sága: Rozbřesk - 2. část
14:30 Helena