Pre napätie s Ruskom rokovala bezpečnostná rada štátu, vyhodnotila situáciu na Slovensku

20.04.2021 19:32 Noviny.sk Slovensko

Pre napätie s Ruskom rokovala bezpečnostná rada štátu, vyhodnotila situáciu na Slovensku

SLOVENSKO/ČESKO/RUSKO / Muničný areál Vrbětice, ktorý s dvomi ľuďmi zničili ruskí agenti, je len niekoľko desiatok kilometrov od slovenských hraníc. To je len jeden z dôvodov, pre ktorý berie naša vláda všetky súvislosti týkajúce sa výbuchu veľmi vážne. V utorok preto zvolala rokovanie Bezpečnostnej rady SR.

Bezpečnostná rada SR v utorok na zasadnutí prijala informácie slovenských spravodajských služieb o aktivitách iných spravodajských služieb na území SR. Uviedol to vo vyhlásení predseda vlády Eduard Heger (OĽaNO). Zasadnutie rady premiér zvolal v súvislosti s informáciami o príčinách výbuchu muničného skladu v Českej republike v roku 2014.

Heger zdôraznil, že rada na zasadnutí vyhodnotila aktuálnu bezpečnostnú situáciu v SR. „Bezpečnostné zložky budú naďalej zabezpečovať bezpečnosť občanov,“ povedal Heger. Na otázku, či vie potvrdiť prítomnosť dvoch údajných ruských agentov, stojacich za výbuchom vo Vrběticiach aj na Slovensku, premiér povedal, že nechce zachádzať do detailov. „Aby sme neprekročili nejaký rámec utajovaných skutočností,“ dodal.

Bývalý minister zahraničných vecí Eduard Kukan ocenil jednoznačné postoje popredných slovenských politikov, ktorý prejavili Česku solidaritu. Zabitie dvoch ľudí a zničenie muničného skladu považuje za nehoráznosť. "Je to taký odkaz pre všetkých, aby sme si nerobili ilúzie o tom, ako nám chce Rusko pomáhať, a aby sme vedeli veľmi jasne, kam patríme a aké má byť naše smerovanie," odkázal. 

Český premiér Andrej Babiš spolu s ministrom vnútra a dočasným ministrom zahraničia ČR Janom Hamáčkom na mimoriadnej tlačovej konferencii 17. apríla oznámili vyhostenie 18 ruských diplomatov. Identifikovali ich totiž ako pracovníkov ruských tajných služieb. Podľa Babiša a Hamáčka existuje podozrenie, že sa Rusko podieľalo na výbuchu muničných skladov vo Vrběticiach v roku 2014, pri ktorom zomreli dvaja ľudia. Rusko v reakcii oznámilo, že vyhostí 20 zamestnancov českého veľvyslanectva v Moskve.

Bývalý diplomat a teraz poslanec Tomáš Valášek (PS) v súvislosti s vyhosťovaním ľudí z veľvyslanectiev upozorňuje, že treba používať správnu terminológiu. Praha v prvom kroku nevykázala ruských diplomatov, ale agentov. "Vyhosťujú sa zo zásady špióni, ktorí slúžia pod diplomatickým krytím, a teda zneužívajú funkciu diplomata na špionáž," vysvetlil. 

Na Slovensku je najviac diplomatických pracovníkov z Ruska

Najviac diplomatických pracovníkov má na Slovensku Ruská federácia. Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVEZ SR) ich eviduje takmer 30. Vyplýva to z diplomatickej listiny, teda z prehľadu veľvyslanectiev, konzulárnych úradov či vedúcich členov diplomatických misií akreditovaných na Slovensku, ktorá bola naposledy aktualizovaná 1. apríla tohto roku. Rusko má na Slovensku konzulárne oddelenie, Úrad pridelenca obrany, Obchodné oddelenie a Ruské centrum vedy a kultúry.

Napríklad Spojené štáty americké majú na Slovensku viac ako 20 pracovníkov. Viac ako 15 diplomatických pracovníkov má aj Maďarsko, Čínska ľudová republika či Francúzsko. „Pokiaľ ide o počet našich diplomatov v Rusku, v rámci Zastupiteľského úradu v Moskve, Generálneho konzulátu v St. Petersburgu a Slovenského inštitútu v Moskve pôsobí celkovo 18 diplomatických pracovníkov,“ uviedol hovorca MZVEZ Juraj Tomaga.

Slovensko naposledy vyhostilo troch ruských diplomatov v auguste 2020. Podľa vtedajších vyjadrení rezortu diplomacie boli dôvodom informácie slovenských spravodajských zložiek, že činnosť diplomatov bola v rozpore s Viedenským dohovorom o diplomatických stykoch.

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ/SITA

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

TV Program

05:40 Krimi
06:15 Ranné noviny
08:35 Bez servítky
05:05 Súdna sieň
05:50 Moja mama varí lepšie ako tvoja
07:15 Moja mama varí lepšie ako tvoja
05:00 Nákupné maniačky
05:50 Policajti v akcii
06:40 Prvé oddelenie II.
05:00 Zabi nudu! II.
05:10 Tashiho svet
05:25 Pat a Mat
06:55 Rande naslepo
09:05 Velký draft
11:05 Lovci dinosaurů