Haščákovi advokáti sa mali pri razii vyhrážať policajtom, tí hovoria o nezákonnom postupe polície

12.01.2021 19:31 Noviny.sk Slovensko

Haščákovi advokáti sa mali pri razii vyhrážať policajtom, tí hovoria o nezákonnom postupe polície

BRATISLAVA / Šéfka vyšetrovacieho tímu Gorila podala podnet na Slovenskú advokátsku komoru. Sťažuje sa na správanie sa advokátov Jaroslava Haščáka počas razie v Pente. Tí, naopak, hovoria o neštandardných a nezákonných postupoch zo strany polície.

Počas policajnej prehliadky sídla spoločnosti Penta v bratislavskom Digital Parku z 1. decembra 2020 mali advokáti spoločnosti robiť obštrukcie a vyhrážať sa policajtom. Ako informoval portál Aktuality.sk na svojej internetovej stránke, na takéto správanie právnikov sa sťažuje v podnete Slovenskej advokátskej komore (SAK) vyšetrovateľka kauzy Gorila Martina Babacsová, ktorá viedla prehliadku budovy.

„Počas výkonu prehliadky nebytových priestorov advokáti obvineného Mgr. Jaroslava Haščáka verbálne napádali orgány činné v trestnom konaní (OČTK), vytvárali niekoľkohodinové obštrukcie, nerešpektovali výzvy a poučenia zo strany OČTK, fyzicky bránili vstupu do kancelárií v administratívnom komplexe a nerešpektovali neverejnosť prípravného konania,“ sťažuje sa podľa Aktualít vyšetrovateľka Babacsová.

Aktuality ďalej uvádzajú, že z Babacsovej podania vyplývajú aj viaceré podozrenia zo spolupráce polície so spoločnosťou Penta v minulosti. „Po zahájení úkonu o začatí prehliadky nebytových priestorov JUDr. Valéria Haščáková položila otázku vyšetrovateľke Policajného zboru, ako je možné, že neboli vopred o úkone informovaní, nakoľko vždy vedeli o každej akcii vopred a teraz ich nikto z vedenia neinformoval,“ píše sa podľa medializovaných správ v podnete.

Babacsová sa tiež sťažuje, že si advokáti prehliadku nahrávali na mobilný telefón, hoci ich polícia upozornila, že to nesmú robiť, lebo prehliadka nie je verejným úkonom. Vyšetrovateľka ďalej naznačuje, že manželka obvineného podnikateľa a jeho právna zástupkyňa Valéria Haščáková policajtov zastrašovala. „Vy budete v pohode, lebo vy máte nad sebou vyšetrovateľku, ktorá vás riadi, ale oni nebudú v pohode, pričom ukázala na vyšetrovateľky, možno 5 – 10 rokov áno, ale potom nie,“ píše sa v sťažnosti.

Podľa podania na advokátsku komoru Babacsová píše aj o možnom vydieraní či zastrašovaní prokurátora Ondreja Repu, ktorý vyšetruje, či obvinený Jaroslav Haščák kúpil nahrávky Gorily od ľudí z prostredia Slovenskej informačnej služby (SIS) a žiadal tiež súd, aby vzal finančníka do väzby. Keď totiž jeho advokáti našli podpis na súhlase s prehliadkou, jeden z nich povedal, „toho poznáme, niečo na neho vytiahneme zo študentských čias.“ Babacsová za pokus o ovplyvňovanie vyšetrovania či zastrašovanie považuje aj to, že jej Valéria Haščáková opakovane telefonovala na jej súkromný mobil, ktorý advokáti nemali vôbec mať. Haščáková jej podľa podania mala volať trikrát 3. decembra a potom jej poslala tri SMS správy, v ktorých ju žiadala o stretnutie s manželom.

Sudkyňa pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku vzala začiatkom decembra 2020 finančníka Jaroslava Haščáka do väzby. Dôvodom bola obava z možného ovplyvňovania svedkov. Finančník, ktorého polícia obvinila z trestných činov korupcie a legalizácie príjmu z trestnej činnosti v súvislosti s nahrávkami kauzy Gorila, podal proti rozhodnutiu sťažnosť. Najvyšší súd 7. januára zrušil rozhodnutie ŠTS a Jaroslava Haščáka prepustil z väzby.

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ/SITA/Aktuality.sk

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

TV Program

12:05 Vtedy na východe
14:30 Čarodejov učeň
16:50 Na chalupe
11:10 Slnečná
12:55 Bieli vlci
15:20 Dobrý ročník
12:30 Klamári III.
13:30 Prvé oddelenie II.
13:45 Presne takto o rok I.
12:45 Bob a Bobek králiky z klobúka
12:55 Kikirikí
13:00 Kikirikí
11:25 Tankový prapor
12:55 Arthur a souboj dvou světů
14:50 Breakdance Girl