Zatiahnuté, dažďové prehánky
11°
Bratislava
Viola
18.5.2025
Uhrík: Šrotovné pomohlo, stala sa z neho ale politická fraška
Zdielať na

Uhrík: Šrotovné pomohlo, stala sa z neho ale politická fraška

srotovne vraky aut

Zdroj: TASR/ilustračné

V marci tohto roka počet registrácií nových osobných a malých nákladných automobilov vzrástol medziročne o 2,54 %

V marci tohto roka počet registrácií nových osobných a malých nákladných automobilov vzrástol medziročne o 2,54 % na 7698 vozidiel, čím sa zastavil prepad zo začiatku roka. Predstavitelia ZAP to pripisujú zavedeniu štátnej dotácie na nahradenie starého auta novým, tzv. šrotovného. Za prvé dva mesiace predstavoval medziročný pokles registrácií o 40,39 %, po troch mesiacoch sa tento prepad zredukoval na 25,58 %.
      

Napriek tomu, že ide o úspešné opatrenie, stala sa podľa Uhríka zo šrotovného "nechutná politická fraška". "Vývoj za prvé dva mesiace bol katastrofálny, hneď ako bolo šrotovné zavedené, zvýšil sa predaj vozidiel. Bodaj by sme mali 20 takýchto opatrení," vyhlásil prezident ZAP.

Zároveň upozornil, že šrotovné si na seba samo zarába. Podľa odhadov automobilového združenia sa totiž vďaka nemu predá o 35.000 vozidiel viac, čo aj po odpočítaní vyplatenej štátnej dotácie predstavuje čistý prínos do štátneho rozpočtu na úrovni 2,3 milióna eur (69,29 milióna Sk).
      

"Toto opatrenie, zavedené v mnohých krajinách Európy, je mimoriadne úspešné. Má to priamy dopad na zamestnanosť, oživenie spotreby, na daňové príjmy," zdôraznil viceprezident ZAP Ľudovít Ujhelyi s tým, že slovenskí importéri majú momentálne problém dostať svoje objednávky do výroby.

Predstavitelia automobilového priemyslu preto po skončení druhej vlny očakávajú aj ďalšie kolá šrotovného, musia sa však najprv skončiť politické a mediálne útoky voči tomuto projektu.
      

Šrotovné, o ktorého zavedení rozhodla po dohode Rady pre hospodársku krízu vláda, nemá jednoznačnú podporu celého politického spektra. Pomerne ostro projekt kritizujú opozičné strany, pretože túto štátnu dotáciu považujú za drahé nesystémové opatrenie, ktoré nepomôže slovenskej ekonomike, ale iba vybraným skupinám občanov a podnikateľov.

Vláda kritiku odmieta s tým, že ide o opatrenie, ktoré má celoeurópsky význam a Slovensko ním vyjadruje solidaritu s ostatnými krajinami EÚ. V súčasnosti je opatrenie typu šrotovného zavedené v 12 krajinách únie.

Zdielať na

Najčítanejšie správy