Kotlár zverejnil štúdiu o vakcínach. Podľa odborníkov je plná chýb a vyšla v pofidérnom časopise
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Zverejnením dlhoočakávanej štúdie o mRNA vakcínach chcel Peter Kotlár spolu so spoluautormi zrejme konečne presvedčiť vedcov o pravdivosti svojich tvrdení. No po jej zverejnení nastal presný opak. Vedecká obec upozornila, že štúdia vyšla v takzvanom predátorskom časopise, ktorý chýba v uznávaných vedeckých databázach, obsahuje zásadné nedostatky a podľa odborníkov dokonca ani nepotvrdzuje to, čo Peter Kotlár tvrdil na tlačovkách.
"Recenzované publikované zahraničné. Žiadny vedec nemôže nič namietať," znelo v správe Petra Kotlára. A predsa, keď Peter Kollár do redakcií posielal tento email s publikáciou, zrejme nečakal, že vedecká obec vzápätí upozorní, že text vyšiel v indickom predátorskom časopise.
"Z publikácie v takýchto časopisoch si solídni vedci robia akurát srandu," hovorí MUDr. Peter Sabaka.
"Slovenská akadémia vied striktne odsudzuje publikovanie v predátorských časopisoch. Tento konkrétny časopis nespĺňa ani základné kritériá kvality, nie je evidovaný v uznávaných databázach," uviedla hovorkyňa SAV Monika Tináková.
"Nie je tam spätná väzba, nakoľko sú tie články čítané, nakoľko sú považované za hodnoverné. Uverejňujú články len za ten poplatok od autorov," ozrejmila epidemiologička prof. MUDr. Alexandra Bražinová.
"Celé je to bezcenný podvod. Takéto časopisy posielajú žiadosti všetkým autorom z iných časopisov a podvodne lákajú od nich texty. Slušný vedec tam nikdy nič nepošle," uviedol Jozef Záhumenský vo svojom príspevku.
"Kebyže si teraz vymyslím článok o tom, že u nás na klinike úspešne liečime zápal pľúc pekanovými orechmi a napíšem ho po anglicky tak, aby to vyzeralo aspoň trochu vedecky, tak ten článok mi tam s najväčšou pravdepodobnosťou uverejnia," vysvetlil Sabaka.
"Mňa zaujímalo, že aké iné štúdie vyšli v danom časopise za posledné obdobie. Tam sa ukázalo, že to je v podstate čistá mizéria, niektoré pripomínali blogy," uviedol Samuel Kováčik, teoretický fyzik a autor projektu vedátor. Rozhodol sa preto zaregistrovať ako autor. Odpovedali mu iba to, že chýba príloha. "Vôbec si nevšimli, že som mal vymyslené meno a som z vymyslenej univerzity. Vyzerá to teda ako štandardný predátorský časopis, loví neskúsených vedcov, od ktorých si vypýta poplatok."
A tu je ďalšia zvláštnosť časopisu
Dátum prijatia textu a jeho akceptovania je tak krátky, že nebolo možné posúdiť obsah a serióznosť textu. Aj najrýchlejšie recenzné konanie vo významných vedeckých časopisoch trvá oveľa dlhšie práve preto, aby odpublikovali seriózne údaje.
"Minimálne dvaja, niekedy aj viacerí recenzenti, odborníci v danej oblasti, musia ten článok skontrolovať," hovorí Bražinová. "Tento proces väčšinou trvá niekoľko mesiacov," dodal Sabaka.
"V zverejnenej publikácii sú nedostatočne opísané metódy a chýbajú kontroly," ozrejmila Tináková.
Najviac ich ale prekvapilo, že text nepodporuje žiadne zo zásadných kotla varovných tvrdení. "Tento článok tie výsledky prezentuje veľmi opatrne. Neporovnáva tie svoje namerané hodnoty ani s tými stanovenými limitmi, ani s nejakými inými vedeckými štúdiami," uviedla Bražinová.
"Rozhodne nepodporujú takmer nič, čo sme počuli na tlačovkách pána splnomocnenca," hovorí Sabaka.
Dali sme priestor obhájiť sa argumentami aj Petrovi Kollárovi a Soni Pekovej. "Prepáčte, ale Jojke nebudem dávať," zaznelo od splnomocnenca.
"Doktor Fleming, to je jeden z najväčších proticovidových bojovníkov v Spojených štátoch amerických. Je tam na neho e-mailová adresa. Môžete sa ho spýtať, prečo vybral tento časopis," uviedla Peková a vypla hovor.
"Tvrdenia pána splnomocnenca po tejto publikácii de facto majú ešte menšiu hodnotu ako mali predtým," dodal Sabaka.