Slovensko opäť na hrane medzinárodnej hanby? Opozícia kritizuje odmietanie pandemickej dohody
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
KDH kritizuje odmietanie pandemickej dohody
BRATISLAVA / Slovensko sa pravdepodobne opäť zaradí medzi krajiny, ktoré odmietajú medzinárodnú spoluprácu v oblasti zvládania pandémií. Opozičné KDH upozorňuje, že hrozí, že budeme jedinou krajinou, ktorá nepodpíše pandemickú dohodu.
KDH: Fico sa privinie k odporcom WHO
Kresťanskí demokrati sa obávajú, že premiér Robert Fico si odmietnutím pandemickej dohody opäť privinie na svoju stranu tých, ktorí veria, že Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) je zločinecká organizácia.
Pandemická dohoda má zlepšiť zvládanie kríz
Podľa KDH má pandemická dohoda slúžiť svetu na lepšie zvládanie pandémií v budúcnosti.
Rozhodnutie Smeru a SNS, Hlas nesúhlasí
Vláda rozhodla, že Slovenská republika nemá na zasadnutí Svetového zdravotníckeho zhromaždenia v Ženeve podporiť tzv. pandemickú dohodu a má žiadať, aby sa o nej hlasovalo, nie sa prijímala globálnym súhlasom. Koaličná strana Hlas-SD v reakcii uviedla, že ide o rozhodnutie členov vlády za Smer-SD a SNS, ktoré rešpektuje, ale nepovažuje ho za správne.
Minister zdravotníctva Šaško zdôraznil výhody pandemickej dohody a deklaroval, že zmluva neobmedzuje zvrchovanosť žiadnej krajiny a nikomu neberie slobodu v rozhodovaní, ako bude postupovať v prípade pandémie.
Hnutie Slovensko: Hanba a izolácia
K Ficovmu postoju sa vyjadrilo aj hnutie Slovensko. "Robert Fico pokračuje v politike, ktorá Slovensko vrhá do veľkej hanby a izolácie. Zároveň pokračuje v postupnej predátorskej likvidácii svojho koaličného spojenca - strany Hlas,“ povedal exminister zdravotníctva a súčasný poslanec parlamentu Marek Krajčí (Slovensko, Za ľudí, KÚ).
Fico a vzor Číny
Premiér Fico sa vyjadril aj k potrebe reformy demokratických systémov a ako vzor riadenia krajiny uviedol Čínu. Poslankyňa Veronika Remišová (Slovensko, Za ľudí, KÚ) v reakcii na to uviedla, že Fico je "úplne mimo reality".
Progresívne Slovensko: Škandalózne rozhodnutie, hazardovanie so zdravím
Ešte ostrejšie sa vyjadrilo Progresívne Slovensko. Predseda PS Michal Šimečka označil rozhodnutie vlády za "škandalózne" a varoval pred hazardovaním so zdravím občanov. "Všetky krajiny budú lepšie pripravené na ďalšiu pandémiu, len Slovensko nie," upozornil Šimečka a dodal, že "Slovensko smeruje do izolácie, Robert Fico nás vyťahuje z EÚ, NATO a najnovšie aj WHO." Zároveň vyzval stranu Hlas-SD na zodpovedné zachovanie. "Ak zástupca Slovenska na WHO naozaj zahlasuje za odstúpenie od pandemickej zmluvy, nemá minister Šaško vo svojej funkcií čo robiť," uviedol.
Podpredseda Výboru NR SR pre zdravotníctvo Oskar Dvořák (PS) zdôraznil, že Ficove kroky ohrozujú zdravie občanov. "Ak Slovensko od zmluvy odstúpi, budeme mimo rozdeľovania liekov, techniky a či zdieľania kľúčových informácií. Slovensko žiadnym spôsobom neprichádza o suverenitu, naopak, hlasovaním proti zmluve prichádza o ochranu a pomoc," varoval Dvořák.
Hlas-SD si stojí za výhodami dohody, no rozhodnutie Smeru a SNS rešpektuje
Koaličná strana Hlas-SD v reakcii uviedla, že rozhodnutie vlády rešpektuje, no nepovažuje ho za správne. Minister Šaško poukázal na výhody pandemickej dohody a zdôraznil, že zmluva neobmedzuje suverenitu krajín.
Pandemická dohoda: Čoho sa týka?
Pandemická dohoda má podľa WHO slúžiť svetu na lepšie zvládanie pandémií v budúcnosti. Jej cieľom je nastaviť spoluprácu členských štátov WHO v prípade ďalšej pandémie, aby sa neopakovala situácia s Covidom-19. Vláda Roberta Fica sa však rozhodla, že Slovensko dohodu nepodporí a bude žiadať, aby sa o nej hlasovalo, nie prijímala globálnym súhlasom.