Jasno
31°
Bratislava
Tadeáš
25.6.2025
1179. deň na Ukrajine: Ruský útok na civilný minibus v Sumskej oblasti si vyžiadal deväť mŕtvych
Zdielať na

1179. deň na Ukrajine: Ruský útok na civilný minibus v Sumskej oblasti si vyžiadal deväť mŕtvych

KYJEV / Najmenej deväť ľudí prišlo dnes ráno o život a štyria ďalší utrpeli zranenia pri útoku ruského dronu na minibus s civilistami v Sumskej oblasti na severovýchode Ukrajiny. Informoval o tom šéf regionálnej vojenskej správy Ihor Tkačenko. Podľa Moskvy bola terčom útoku, ktorý prišiel len niekoľko hodín po prvom ukrajinsko-ruskom rokovaní za viac ako tri roky, ukrajinská vojenská technika.

"Nejde len o ďalšie ostreľovanie - ide o cynický vojnový zločin," uviedla ukrajinská polícia na telegrame. "Ruská armáda opäť zasiahla civilný objekt bez toho, aby rešpektovala všetky normy medzinárodného práva a ľudskosti," dodala. Polícia zverejnila aj fotografie takmer zničenej tmavomodrej osobnej dodávky, bežne nazývanej maršrutka, s utrhnutou strechou a vysklenými oknami.

Ruská štátna agentúra TASS s odvolaním sa na ministerstvo obrany napísala, že ruské sily zasiahli pomocou dronov stanovište ukrajinskej vojenskej techniky v Sumskej oblasti.

Útok sa stal pri meste Bilopillja ležiacom neďaleko ruskej hranice. Prišiel niekoľko hodín po tom, ako sa v Istanbule prvýkrát od marca 2022 zišla ruská a ukrajinská delegácia na priame rokovanie. Vyjednávači sa dohodli na výmene tisícky vojnových zajatcov z každej strany, nie však na prímerie vo vojne, rozpútané vo februári toho istého roku ruskou inváziou na príkaz prezidenta Vladimira Putina.

Agentúra Reuters pripomína, že nie je schopná nezávisle overiť správy bojujúcich strán. Rusko aj Ukrajina popierajú, že by sa pri útokoch zameriavali na civilistov, ale v konflikte ich zomreli tisíce, drvivá väčšina z nich boli Ukrajinci.

Ukrajinský zdroj: Moskva na rokovaniach žiadala, aby Kyjev odstúpil viac územia

Ruskí vyjednávači na mierových rokovaniach v Istanbule podmienili prímerie s Ukrajinou stiahnutím jednotiek Kyjeva z oblastí, na ktoré si robí nárok Moskva, uviedol vysokopostavený ukrajinský predstaviteľ oboznámený s rokovaniami. 

Požiadavka Ruska spolu s ďalšími podmienkami, ktoré podľa predstaviteľa odzneli na piatkových rokovaniach, presahuje pôvodné podmienky aprílového návrhu mierovej dohody Spojených štátov, píše Reuters.

V Istanbule sa konali prvé priame rokovania Ruska a Ukrajiny od roku 2022. Hoci stretnutie neviedlo k prímeriu, obe strany súhlasili s rozsiahlou výmenou väzňov a rokovali aj o potenciálnom stretnutí ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a ruského prezidenta Vladimira Putina.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov dostal na sobotňajšej tlačovej konferencii od novinárov otázku o podmienkach, ktoré podľa ukrajinského predstaviteľa Moskva predložila. Peskov ich odmietol komentovať s tým, že rokovania musia prebiehať za zatvorenými dverami.

Ukrajinský predstaviteľ pod podmienkou zachovania anonymity však poskytol podrobnosti z rozhovorov. Podľa jeho slov sa ukrajinskí vojaci musia pred uzavretím prímeria stiahnuť z Doneckej, Záporožskej, Chersonskej a Luhanskej oblasti.

Tieto oblasti spolu s ukrajinským polostrovom Krym musia byť zároveň medzinárodne uznané ako súčasť Ruska, uviedol podľa Reuters.

V rámci požiadaviek by sa z Ukrajiny mal stať neutrálny štát, ktorý nebude vlastniť zbrane hromadného ničenia, a spojenci Kyjeva neumiestnia na ukrajinskom území žiadne svoje vojská. Všetky strany konfliktu sa vzdajú aj nárokov na náhradu vojnových škôd.

Ukrajinský predstaviteľ ozrejmil, že ruskí vyjednávači odovzdali tieto požiadavky v ústnej podobe a neposkytli žiadny dokument obsahujúci ich podmienky, uvádza Reuters.

Podľa Ukrajiny postoj Ruska v Istanbule ukázal, že to s mierom nemyslí vážne. Európski spojenci Kyjeva preto naliehajú na amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby na Rusko uvalil nové sankcie.

Vedúci ruskej delegácie Vladimir Medinskij vyjadril spokojnosť so stretnutím a uviedol, že Moskva je ochotná pokračovať v rozhovoroch s Kyjevom.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy