Polojasno
13°
Bratislava
Gizela
17.5.2025
Lavrov s Rubiom diskutovali o výmene zajatcov a prímerí na Ukrajine
Zdielať na

Lavrov s Rubiom diskutovali o výmene zajatcov a prímerí na Ukrajine

Archívne video Archívna reportáž

Lavrov o stretnutí Fica a Putina

MOSKVA / Ruský minister zahraničia Sergej Lavrov si telefonoval so svojím americkým náprotivkom Marcom Rubiom a prerokovali piatkové (16. mája) priame rokovania medzi zástupcami Ukrajiny a Ruska v Istanbule. Na svojom webe to dnes oznámila ruská diplomacia.

Šéf amerického rezortu zahraničia podľa vyjadrenia Moskvy okrem iného privítal dohodu o výmene vojnových zajatcov a zdôraznil pripravenosť Washingtonu aj naďalej pomáhať hľadať riešenie konfliktu. USA sa zatiaľ k telefonátu nevyjadrili, uviedla na svojom webe ruská diplomacia.

Spoločná predstava o podmienkach

"Sergej Lavrov poukázal na pozitívnu úlohu USA, ktorá prispela k tomu, že Kyjev nakoniec prijal návrh ruského prezidenta Vladimira Putina na obnovenie istanbulských rozhovorov," uvádza ruské ministerstvo zahraničia, podľa ktorého Rubio privítal tiež to, že obe bojujúce strany sa dohodli na tom, že vypracujú svoju predstavu o podmienkach potrebných na dosiahnutie prímeria. Ministri si dnes podľa Moskvy telefonovali z iniciatívy Američanov.

Prvý priamy kontakt bojujúcich strán

Rozhovory v Istanbule boli prvým priamym kontaktom medzi oboma bojujúcimi stranami po troch rokoch. Delegácie sa však nedohodli na prímerí a rokovania sa skončili iba dohodou o výmene väzňov. Ukrajinský zdroj v piatok uviedol, že Rusi si kládli podmienky, ktoré označil za "nesplniteľné".

Rusko žiada stiahnutie vojakov

Agentúry Bloomberg a Reuters s odvolaním sa na svoje zdroje napísali, že ruská delegácia pri rokovaniach uviedla, že prímerie môže nastať len v prípade, ak Ukrajina stiahne svojich vojakov zo všetkých regiónov, na ktoré si robí nárok Moskva.

Predložila aj ďalšie návrhy, ktoré presahujú podmienky návrhu mierovej dohody preloženej minulý mesiac Spojenými štátmi po konzultáciách s Moskvou.

USA zmenilo svoj postoj 

Ukrajina sa bráni rozsiahlej ruskej vojenskej agresii už vyše troch rokov. Spojené štáty po januárovom nástupe Donalda Trumpa do prezidentského úradu zmenili postoj ku konfliktu v deklarovanej snahe o rýchle ukončenie bojov a obnovili komunikáciu s Rusmi. Washington už skôr navrhol celkové prímerie, na ktoré Kyjev pristúpil, Moskva však nie.

Navrhnuté prímerie

Minulú sobotu (10. mája) ukrajinský prezident Zelenskyj a lídri štyroch veľkých európskych krajín navrhli Rusku prímerie, ktoré by trvalo najmenej 30 dní. Putin priamo nereagoval, ale prišiel s protinávrhom, aby sa priame rozhovory s Ukrajinou uskutočnili vo štvrtok v Istanbule.

Zelenskyj opakovane šéfa Kremľa vyzýval, aby spolu rokovali osobne, a do Turecka odcestoval. Putin do Istanbulu vyslal delegáciu na nižšej úrovni, ktorú viedol jeho poradca Vladimir Medinskij. Na čele ukrajinskej diplomatickej zostavy bol minister obrany Rustom Umerov.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy