Skoro jasno
22°
Bratislava
Bonifác
14.5.2025
Súd rozhodol, že správy medzi von der Leyenovou a Pfizerom sa mali zverejniť. Slovenskí europoslanci reagujú
Zdielať na

Súd rozhodol, že správy medzi von der Leyenovou a Pfizerom sa mali zverejniť. Slovenskí europoslanci reagujú

Archívna reportáž

Pozrite si archívnu reportáž o analýze pre Kotlára

LUXEMBURG / Rozhodnutie Súdneho dvora Európskej únie v kauze Pfizergate prináša nádej na väčšiu transparentnosť pri rozhodovaní eurokomisie. Spor sa týka rozsiahlej zmluvy na nákup vakcín proti COVID-19 a komunikácie medzi Ursulou von der Leyenovou a šéfom Pfizeru Albertom Bourlom.

Luxemburský Súdny dvor Európskej únie (SDEÚ) v stredu rozhodol v ostro sledovanom prípade Pfizergate. Rozsudok hovorí, že Európska komisia (EK) pochybila, keď odmietla zverejniť textové správy, ktoré si vymenila predsedníčka Komisie Ursula von der Leyenová s riaditeľom farmaceutickej spoločnosti Pfizer Albertom Bourlom. Na rozhodnutie súdu reagujú aj slovenskí europoslanci

Kauza Pfizergate: O čo ide?

Celá kauza sa týka najväčšej zmluvy na nákup vakcín proti ochoreniu COVID-19 v histórii Európskej únie. O sprístupnenie textových správ medzi von der Leyenovou a Albertom Bourlom požiadala novinárka Matina Steviová, ktorá pracuje pre denník The New York Times (NYT). Európska komisia jej žiadosť zamietla s argumentom, že dané správy nemá k dispozícii. Steviová a NYT sa preto obrátili na Súdny dvor EÚ a žiadali zrušenie rozhodnutia EK. Súd im v stredu vyhovel. Eurokomisia sa síce môže proti rozsudku odvolať, no aktuálne rozhodnutie vrhá tieň na jej doterajší postup.

Reakcie slovenských europoslancov

Slovenskí europoslanci majú na rozhodnutie SDEÚ rozdielne názory. Martin Hojsík (RE/PS) označil verdikt za "víťazstvo pre transparentnosť" a zdôraznil, že prístup k informáciám o rozhodovaní je kľúčový pre demokraciu. Dodal, že od EK očakáva vyvodenie zodpovednosti a zavedenie novej praxe v transparentnosti.

Milan Uhrík (ESN/Republika) vo svojom vyjadrení zašiel ešte ďalej a vyzval Ursulu von der Leyenovú na okamžité odstúpenie z funkcie. Označil prípad za "kolosálny škandál" a tvrdí, že jej pôsobenie na najvyššej pozícii v EÚ diskredituje celú inštitúciu.

Europoslankyňa Monika Beňová (nezaradená/Smer-SD) žiada, aby šéfka EK predstúpila pred europarlament a predložila hĺbkovú správu k prípadu. "Ak nebude vyvodená žiadna zodpovednosť, Komisia stratí akékoľvek právo súdiť ktorýkoľvek členský štát vo všetkých kontextoch," uviedla. Dodala, že Európsky parlament by mal následne posúdiť, či nemohlo dôjsť ku korupcii a prípadne hlasovať o vyslovení nedôvery.

Miriam Lexmann (EPP/KDH) upozorňuje, že kauza neprispieva k dôvere občanov v únijné inštitúcie. "Žiaľ, utajovanie skutočností, a to najmä v takýchto citlivých otázkach, neprispieva k dôvere občanov, na čo som od začiatku aj upozorňovala. Pretože práve dôvera občanov je kľúčová pre funkčnosť demokracie," povedala Lexmann.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy