Ministerka spravodlivosti Kolíková chce, aby boli sudcovia za pochybné rozsudky stíhaní

Ministerka spravodlivosti Kolíková chce, aby boli sudcovia za pochybné rozsudky stíhaní

BRATISLAVA / Sudcovia by mali byť za svoje pochybné rozsudky trestnoprávne stíhateľní. V Sobotných dialógoch RTVS to uviedla ministerka spravodlivosti Mária Kolíková. Stratu imunity si podľa nej vyžaduje nedôvera verejnosti v justíciu a pochybenia súdnej moci, ktoré na jar vyvrcholili väzobným stíhaním viacerých sudcov vrátane Moniky Jankovskej.

Za ohýbanie práva by mohol sudcov podľa Kolíkovej návrhu stíhať špeciálny prokurátor v prípade, že na pochybenie v rozhodnutí poukáže iný sudca. Podľa Roberta Fica ide o návrat do komunistických čias.

"Ak sudca pri svojom rozhodovaní vybočí z akejkoľvek logiky a vynesie také rozhodnutie, ktoré vykazuje také znaky svojvôle, že je na mieste trestnoprávny postih, tak aby sme k tomu mali jasnú právnu úpravu a k tomu je aj nový trestný čin," uviedla ministerka spravodlivosti SR Mária Kolíková.


"Pre nás je jednoducho neakceptovateľné, aby sudcu bolo možné trestnoprávne stíhať za právny názor, to nie je jednoducho možné. My máme dnes v zákone trestný čin zneužívania právomocí verejného činiteľa, ktorý dostatočne pokrýva všetky možné pripady," vyjadril sa predseda Smer-SD Robert Fico.

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

TV Program

06:15 Ranné noviny
08:35 Bez servítky
09:45 Súdna sieň
06:10 Súdna sieň
07:05 Moja mama varí lepšie ako tvoja
08:30 Kosti XII.
06:55 Skutočné príbehy
08:15 Divoké kone
09:45 Divoké kone
06:55 Nezvyčajná cesta Nilsa Holgerssona
07:10 SpongeBob v nohaviciach IX.
07:35 Najmenší slon na svete
06:20 Černí baroni
08:10 Tankový prapor
09:40 Romantici